„За успехи е още много рано да говорим, но България е направила някои много важни крачки. Фактът е, че в нашата държава има подсигурено лечение за всички пациенти, за разлика от много други държави в ЕС. Друг сериозен успех е, че в България се постигнаха много добри цени на новите лекарства“. Това каза председателят на НПО д-р Станимир Хасарджиев по повод Световния ден за борба с хепатита, отбелязан в парламента днес.
По думите му обаче е по-важно какво не сме направили. „Все още сме една от държавите, които изостават и нямат план за елиминиране на хепатита до 2030 г., макар че преди пет години бяхме от първите държави, които анонсираха, че ще правят такъв план. Надявам се сега вече да се направи, тъй като ресорният зам.-министър Светлана Йорданова обяви, че ще се създаде такава работна група. Сега големият проблем остава скринингът. Голяма част от заразените хора все още са скрити“, каза д-р Хасърджиев.
Председателят на сдружение „Хепасист“ отбеляза, че 6000 души вече са излекувани от хепатит С в България след въвеждането на новите лекарства. „Инфектираните обаче са много повече. Само с хепатит С се предполага, че са 70-80 000 души. Хепатит В също продължава да бъде проблем. Да, има ваксина и при родените след 1991 г., когато се въведе задължителната ваксинация, хепатит В на практика липсва. Проблемът е с хората, родени преди това“, посочи д-р Хасърджиев.
„Нашата препоръка е всички те да си направят необходимите изследвания, както и хората в рискови групи – сексуално активните, тези, които са с много татуировки или с чести посещения при стоматолози, използващите наркотици. НЗОК отвори вратичка и за пациентите, които са на лечение за своята зависимост“, допълни той.
По данни на СЗО в Европа всеки ден умират 400 души от хепатит В и С. Затова и организацията е поставила като приоритетна цел елиминирането на тези заболявания до 2030 г.
Коментари по темата
тъп педал Московски
Не го обиждай на селянин, човекът е зад Истанбулската конвенция.
I koga I kak gi prebroi be selianin …..?Na bob li ?