burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Данило Ло Фо Уонг:

Вече има пациенти, резистентни към всички съществуващи антибиотици

Антимикробната резистентност е една от най-големите опасности пред здравето на човечеството. Заради прекалената и често пъти неправилна употреба на антибиотици, след откритието на пеницилина преди 88 години, микроорганизмите са развили устойчивост към тях. Това превръща лечението и на най-обикновените инфекции в предизвикателство, а често пъти те водят и до фатален край. Това показват в световен мащаб данните на Световната здравна организация (СЗО). Всяка година само в САЩ 2 милиона души са засегнати от сериозни инфекции, причинени от бактерии, които са резистентни към един или повече антибиотика, а 23 000 души умират от инфекции, причинени от резистентни бактерии.

Пред Zdrave.net програмният мениджър „Антимикробна резистентност“ към европейския клон на СЗО д-р Данило Ло Фо Уонг коментира причините, довели до тази опасност, както и мерките, които могат да се вземат срещу нея.

Д-р Уонг, каква е ситуацията в Европа по отношение на антимикробната резистентност?

Това е много широк въпрос. Старите страни-членки на ЕС имат дълга история в борбата с антимикробната резистентност. Новите страни членки от друга страна едва сега започват да работят по тази тема. Държавите в Източна Европа започват да установяват системи за наблюдение, да осъзнават какво представлява употребата на антибиотици и какви са моделите на резистентност. Нетърпеливи са да изучат ръководствата за приложение на антибиотици, в които е представен новият фокус върху употребата им, който пък помага на лекарите да получат комплексна информация за лечението на пациента за това кой медикамент да бъде предписан и за колко време.

Има ли пациенти, които са резистентни към абсолютно всички съществуващи антибиотици?

За съжаление – да. Има пациенти, инфектирани с патогени, които не могат да бъдат лекувани. В тези случаи лечението се проваля и те умират. Все още обаче има, макар и малко, антибиотици, които работят, но тъй като не се създават нови, трябва да бъдем много внимателни при употребата им.

Появи се информация за супермикроб, който не може да бъде унищожен. Какъв е вашият коментар?

Не е само един. Има няколко супермикроба. Това всъщност са патогените, които са резистентни на всяко лечение и за тях е по-лесно да се разпространяват от една държава в друга. Затова се наричат така.

Кои са по-страшните инфекции – вътреболничните или тези, които се пренасят от континент на континент?

Много е трудно да се направи разлика. Инфекциите започват в общност и се внасят в болницата или пък започват в болницата и се изнасят в общността. Често е много трудно да се намери огнището на инфекцията, но може да бъде проследено разпространението.

Постоянно се появяват публикации за опасността, която представляват за Европа бежанците от Близкия Изток, тъй като пренасят вируси, нетипични за Стария континент.

Знам, че има страх от бежанците точно по тази причина. За съжаление без изследване в държавата, от която те идват или в която са пребивавали, ние не знаем дали действително става въпрос за сериозни инфекции. Това трябва да е ясно преди да съдим хората. Най-важното е хората, които идват от други държави, да имат достъп до здравеопазване, така че да може да бъде ограничено всяко разпространение на болести. Не би трябвало да има разлика между местното население и тези, които идват от други места по света.

Какви са препоръките на СЗО към България за създаването на национален план за антимикробна резистентност?

Те не се различават от препоръките за останалите европейски държави. Най-важното е да бъде събрана в една агенция цялата налична информация на едно място, да бъде координирана. Да сме наясно с това, че каквото е направено, може да бъде подобрено, както и да сме наясно с това, което не е направено. Трябва да се подсигурим, че тази агенция ще направи всичко, което до този момент не е направено, заради което е необходим включващ план, към който да са присъединени Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и на земеделието и храните. Нужни са общи усилия.

Как ще се пребори СЗО с твърде широката употреба на антибиотици при животните? Нужно ли е всички да станат вегани, за да се предпазим от антибиотична резистентност?

Не бих отишъл толкова далеч. СЗО е организация, която касае човешкото здраве затова работим в много тясно сътрудничество с Организацията по прехрана и земеделие на ООН и Световната организация по здравеопазване на животните. Препоръчваме и на България този подход, защото това е единственият начин да се постигнат желаните резултати.

---------

Още за антибиотичната резистентност вижте в рубриката ни "Актуална тема", а в "Мнения и коментари" можете да се запознаете с това, което ни каза управляващият националния офис на СЗО за България доц. Михаил Околийски.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2pvE

Още от Новини