burevestnik.bg - Мобилна версия


Отново тръгва програмата за превенция на заболяването

Видин с най-много заболели от туберкулоза

Видинска област е с най-много заболели от туберкулоза у нас. Регионът е един от тези, в които броят на болните е над средния за страната и достига 38,4 на 100 000 души население. Данните бяха съобщени от Министерство на здравеопазването по повод днешния ден, посветен на борба със заболяването.

Като цяло от там отчитат тенденция за сериозен спад на заболеваемостта – ако през  2006 г. съотношението е било 39,1 болни на 100 000 души население, то през изминалата 2016 г. те са намалели до 21,3. Общият брой на лицата с туберкулоза през изминалата година е 1607. Освен Видин, регионите с повишена заболеваемост са още Габрово, Враца, София област, Перник, Сливен, Бургас, Ямбол и Монтана.

Броят на заболелите мъже е над два пъти по-голям от броя на жените. Заболяването засяга най-често бедни, маргинализирани групи, както и лишени от свобода, посочиха още експертите.

През 2016 г. над 26 000 лица от уязвимите групи са преминали скрининг за риска от туберкулоза, сред които над 6 500 затворници, над 5 500 употребяващи наркотици, бежанци, мигранти, деца на улицата и над 14 000 лица представители на ромска общност.

През годините се запазва тенденцията от всички регистрирани случаи с туберкулоза над 88% да са новооткрити, а останалите 12% са лица, които в миналото са боледували от туберкулоза.  

Чрез Глобалния фонд и Световната здравна организация през последните осем години е осигурено лечението на 235 пациенти с мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB) в специализираната болница в Габрово. Там е изграден и специално оборудван сектор, съобразен изцяло с мерките за контрол на инфекцията, информираха още от МЗ. Нуждаещите се от лечение през 2010 г. са били 50 пациенти с резистентна туберкулоза, а през 2016 г. те са двойно по-малко – 25 пациенти, сочат още данните на МЗ. „Тази форма на заболяването изисква много по-прецизна диагностика, която се потвърждава допълнително от референтната лаборатория на СЗО. Лечението при нея може да продължи над година“, отбеляза още  д-р Тонка Върлева, директор на програмата, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Тя допълни, че страната ни вече разполага с пет модерни апарата за бърза диагностика на заболяването.

В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни за всички, които се нуждаят, независимо от техния здравноосигурителен статус, припомниха от МЗ. Заболяването е лечимо, стига да бъде открито навреме и да бъде проведено качествено лечение. Също така важно условие е пациентите да се придържат стриктно към терапията си.

Здравният министър д-р Илко Семерджиев, който участва в пресконференцията по повод деня, посветен на борбата със заболяването, отбеляза, че националната програма за превенция и контрол на туберкулоза, както и тази за превенция и контрол на ХИВ, са възстановени след двегодишно спиране. Бюджетите на двете програми са съответно 15,3 млн. и 10,2 млн. лева.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   SFD1

Още от Новини