burevestnik.bg - Мобилна версия


Според доклад за обажданията от ромските квартали

Викат спешна помощ за обриви и настинки

Едва 10% от повикванията - спешни

Екипите на бърза помощ продължават да бъдат викани за неспешни състояния, като дори обриви и леки настинки. Това беше една от констатациите в представен от ЦСМП-София доклад. От него става ясно, че лекарите от спешна помощ все още биват заблуждавани за състояние на пациентите, предимно в ромските квартали. Д-р Мариана Малинова представи статистика, в която беше посочено, че средно едва 10 % от обслужените пациенти от спешна помощ от ромските квартали в София биват хоспитализирани. „Най-често ни викат заради остри вирусни инфекции, хипертония, алкохолни злоупотреби, както и за всякакви състояния, свързани с деца“, обясни тя. Категорично спешна помощ се отзовала на сигнали, които са обект на грижа на личните лекари, заяви тя. Така например от 203 прегледани за 5 дни през юни месец в ромските махали в София, едва 29 са били хоспитализирани. Буквално са приели спешна помощ като визитираща институция, отбеляза тя. По думите й много често подадената информация към диспечерите за състоянието на пациентите не отговаря на истината и така екипите трябва да помагат на хора с леки състояния като обрив, колит или бронхит.

Най-често сигналите от ромската общност идват от кварталите Филиповци, Факултета и Христо Ботев.

С цел пояснение работата на спешна помощ от тази есен в ромските махали ще тръгнат специално обучени парамедици, които днес получиха и своите дипломи на церемония в ЦСМП – София. Освен да помагат на лекарите от линейките, те ще имат за задача и да разясняват дейността на работещите в бърза помощ, именно за да се намали злоупотребата с тях. Днес дипломи получиха 5 парамедици, които ще бъдат назначени на трудов договор от спешна помощ София от началото на ноември месец. Те няма да работят само в ромските махали, но дейността им там ще е с приоритет.

Към момента в ЦСМП – София са били обучени и други 4 парамедици, стана ясно от думите на директора д-р Георги Гелев, в отговор на въпрос на Zdrave.net. За съжаление обаче всички те са заминали да работят в северна Гърция, допълни той.

Д-р Гелев коментира пред Zdrave.net и темата за агресия над лекари, като припомни, че нападенията над медици са инкриминирани в наказателния кодекс. По думите му подобно отношение към съсловието има в целия свят, а не само в България, но у нас му се дава повече гласност. Той посочи, че за последните 12 месеца не е имало нападение над спешен лекар от София и допълни, че винаги, когато се прецени, линейките биват придружавани от полицейски коли. Понякога патрулката е пристигала още преди линейката, отбеляза д-р Гелев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Kjgt

Още от Новини