burevestnik.bg - Мобилна версия


Вирусолог: Две ваксини срещу COVID-19 са вече в първа фаза на изпитвания

Вирусолог: Две ваксини срещу COVID-19 са вече в първа фаза на изпитвания

Създаването на ваксина е един много дълъг процес, който изисква убедителни и ясно потвърдени данни за безопасността й, за способността й да предизвика имунен отговор, който да е достатъчно добър, за да може да ни предпази. Това заяви пред БНТ тази сутрин вирусологът проф. Радостина Александрова. Тя прогнозира, че по-рано от година, година и половина едва ли ще имаме отговор на въпроса дали ще се увенчаят с успех търсенията на учените, които сега са съсредоточени върху създаването на ваксина срещу новия коронавирус.

„Става въпрос за едни авангардни ваксини, така наречените РНК-ваксини, при които не се въвежда цял вирус или части от него, както беше досега, а се въвежда нуклеинова киселина, която да предизвика в организма онзи сблъсък, срещу, който трябва да се образуват антитела", коментира вирусологът.

По думите на специалистката това, което отличава този коронавирус е, че е доста добре приспособен да се разпространява и това вече се вижда ясно – той предизвика пандемия. „Засега, въз основа на генетичния анализ на вируса науката приема, че той има естествен произход", заяви проф. Александрова.

По думите й има много прилики с коронавируса при прилеп и при пенгулин, а най-вероятно има прилики и с други бозайници, но още не са установени..

"Този вирус проявява една доста висока генетична стабилност. Във всички случаи той е по-стабилен от предишните два вируса, което е добре дошло с оглед на създаването на ваксини. Иначе по принцип вирусите, особено тези, които съдържат РНК, се изменят и това е процес, който е факт, но също така е вярно, че вирусите имат механизми, с които успяват да се запазят до голяма степен и консервативни. Това са два процеса, които текат паралелно", каза вирусологът.

Тя заяви, че за два месеца, откакто е разчетен геномът на вируса, са създадени много модели ваксина, като поне 20 модела проявяват доста обещаващи качества и два от тях вече са вече в първа фаза на клинични изпитвания - за безопасност, едната се изследва в САЩ, другата в Китай.

"На такава безпрецедентна скоростна реакция от страна на научния свят досега не сме били свидетели“, категорична бе проф. Александрова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   a$q6

User Avatar И 28.03.2020 00:49:22

какво от това? Ще имат ли смисъл изобщо?

Още от Новини