Двама пациенти от Европа са с потвърдена повторна диагноза COVID-19, което предизвиква сериозни опасения относно имунитета на преболедувалите срещу коронавируса, предаде Агенция Ройтерс, позовавайки се на коментари на водещи вирусолози.
Случаите, както стана известно вчера, са на двама пациенти от Белгия и Холандия. Това се случва след като в началото на седмицата изследователи от Хонгконг докладваха за човек, който се е заразил с различен щам на вируса 4,5 месеца, след като е бил излекуван от COVID-19.
Белгийският вирусолог д-р Марк Ван Ранст обясни, че случаят в неговата страна е на жена, която се е заразила за първи път от COVID-19 през март, а след това отново - с различен щам на коронавирус, през юни. Той е категоричен, че ще се появят още случаи на повторна инфекция в близките седмици.
Д-р Ван Ранст коментира, че 50-годишната жена е имала лека инфекция и много малко антитела след първото боледуване, въпреки че е преборила болестта.
„Това не е добра новина“, коментира той. По думите на вирусолога новият коронавирус изглежда по-стабилен от грипния вирус, но той също се променя.
„Вирусите мутират и това означава, че потенциалната ваксина няма да бъде ваксина, която ще трае вечно, 10 години, дори и 5 години. Както при грипа, тя ще трябва да се преработва редовно и често“, каза той.
„Бихме искали коронавирусъг да е по-стабилен от грипния, но не можете да насилвате природата“, коментира още д-р Ван Ранст.
Националният институт за обществено здраве на Нидерландия също излезе със становище за пациент с повторна коронавирусна инфекция с различен щам на вируса.
„Ясно е, че е имало първа инфекция и втора след нея, която е със значително количество вирус - достатъчно, за да можем да определим генетичния му код. Точно този анализ показа, че те наистина са различни“, каза д-р Марион Купманс, водещ вирусолог в Нидерландия и член на Научната консултативна група на СЗО.
Тя добави, че пациентът от Нидерландия е възрастен и с отслабена имунна система, което обяснява състоянието му.
„Хората се притесняват и питат дали повторното заразяване е „стандартно“. Не мисля, че е така“, добави тя.
Темата коментира и д-р Дейвид Страйн, университетски преподавател и председател на Комитета по медицински академичен състав на Британската медицинска асоциация. Според него случаите на реинфекция са притеснителни поне по две причини: „Първата е, че самият факт на появата на реинфекция предполага, че предишната инфекция не е изиграла защитна роля. Втората е, че реинфекцията извежда на преден план голяма вероятност ваксините да не оправдаят надеждата, с която ги чакаме “, каза д-р Стрийн.
Коментари по темата
Щом преболедуването не дава траен имунитет, какво да очакваме от ваксините?