burevestnik.bg - Мобилна версия


Владимир Томов: Списъкът на редките болести у нас не се обновява адекватно

Пациенти с редки болести внасят предложение за промяна в Закона за социалните услуги

Владимир Томов: Списъкът на редките болести у нас не се обновява адекватно

Списъкът на редките болести у нас не се обновява адекватно и това пречи за създаването на експертни центрове, насочени към определено рядко заболяване. За това алармира на пресконференция днес Владимир Томов, председател на Национален алианс на хора с редки болести. В действащия списък са включени само около 60 редки заболявания, а у нас хората с поставена такава диагноза са около 400 000, уточни той. Срещата с медиите имаше специален повод – стартиращият проект на Сдружение „Българска Хънтингтън Асоциация“ „Овластяване на хора с редки болести“, осъществяван с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП, в партньорство с норвежкия Eкспертен център за редки болести FRAMBU.

Една от целите на проекта е всички тези хора да излязат на светло ,независимо дали има лечение за тях, обясни Владимир Томов. 

Хората с редки болести трябва да бъдат цялоинтегрирани в социалната политика на държавата, категорична бе Наталия Григорова, председател на Българската Хънтингтън Асоциация и ръководител на проекта за овластяване на хората с редки болести.

„Подготвили сме становище за промяна в Закона за социалните услуги, където според нас хората с редки болести трябва да бъдат включени като рискова група“, заяви пред Zdrave.net Наталия Григорова. По нейните думи това е една абсолютно необходима стъпка, за да бъдат те осигурени с цялостна грижа – медицинска, социална, в това число и психологическа, както и да им бъде гарантирана подкрепа при ежедневните дейности. Наталия Григорова съобщи, че предстои предложението да бъде внесено по съответния ред.

В рамките на проекта през следващата година ще бъде организиран двустранен интердисциплинарен семинар с участието на норвежките партньори, в който ще бъдат включени и медицински специалисти, полагащи грижи за хора с редки болести. Ще бъде създаден Консултативен съвет към проекта, който ще се състои от пациенти и ще организира застъпнически кампании за социална подкрепа. Ще бъдат проведени и три обучителни семинара в София, Пловдив и Варна, стана ясно още по време на пресконференцията. 

 




СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   X$Jn

Още от Новини