burevestnik.bg - Мобилна версия


Водим общи преговори с Румъния за цените на скъпите лекарства

България и Румъния сключиха споразумение за договаряне на отстъпки на скъпоструващи лекарства. Подписи в общия документ поставиха министърът на здравеопазването Петър Москов и румънският му колега Влад Войкулеску на среща в Букурещ, съобщиха от МЗ. България и Румъния ще обединяват усилията си за сключване на общи споразумения с търговците на лекарствени продукти за постигане на финансови отстъпки. Двете страни ще могат да провеждат съвместни обществени поръчки, което ще оптимизира разходите за лекарствени продукти и ще създаде устойчивост на доставките, подчертават от министерство на здравеопазването.

„Ние подписваме това споразумение, защото имаме общи проблеми и предизвикателства“, посочи министър Москов след подписването. „Двамата с министър Войкулеску не сме най-любимите на големите фармакомании, но заедно с колегите от Централна и Източна Европа установихме, че по-бедните държави плащаме повече от по-богатите страни на ЕС и това е несправедливо. Това ограничава все повече достъпа на българските и румънските граждани до ново и модерно лечение. През 2016г. имаме 16 процента ръст при плащанията в онкологията и 8-10 процента за терапии за домашно лечение. За тези нарастващи разходи обаче осигуряваме все по-малко опаковки на нашите пациенти. При 20% увеличени разходи, ние можем да заплатим лечението на 10% по-малко пациенти. Подобни са проблемите и в Румъния“, допълни той.

От ресорното министерство отбелязват, че България е последвала примера на редица страни от ЕС като Дания и Холандия за механизми, с които да осигури на своите граждани достъп до най-новите и ефективни лекарствени средства при постигане на най-добрите финансови условия. Основната цел, залегнала в подписания договор, е сключване на общи споразумения с притежатели на разрешения за употреба на лекарствени продукти, целящи отстъпки на лекарствени продукти и брой лекувани пациенти с тях. Припомняме, че именно сравнително малкият пазар на медикаменти в България е една от пречките пред договарянето на отстъпки.

Сключеното споразумение предвижда и провеждане на съвместни обществени поръчки с Румъния, които обаче ще бъдат уредени с допълнителен договор. Постигнатите договорености с притежателите на разрешения ще бъдат прибавяни към отстъпките на медикаментите, договорени съгласно националното законодателство на двете страни, е записано в споразумението.

Здравните министерства на България и Румъния ще работят съвместно и по осигуряване на лекарства, които не се заплащат с публични средства в двете държави, както и на лекарствени продукти с ново международно непатентно наименование (INN) и лекарства-сираци. Споразумението предвижда и сътрудничество за осигуряване на лекарствени продукти при липса или недостиг в някоя от двете държави. Сключените общи договорености ще имат сила до три години, след което биха могли да бъдат подновени чрез нови преговори.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   z9Ag

Още от Новини