burevestnik.bg - Мобилна версия


Председателят на Алианса на българските акушерки Емилия Казълова:

Време е акушерката да заеме своето място до бременната, при раждането и след това

Време е акушерката да заеме своето място до бременната, при раждането и след това

„Време е законовите разпоредби да се променят и българската акушерка да заеме своето място редом до жената по време на бременността, раждането и след това“. Това заяви председателят на Алианса на българските акушерки Емилия Казълова по време на форум "Акушерката - подценяваната професия". Когато говорим за акушерката, сме свикнали за нея да се говори като част от болничния екип, но на всички континенти акушерката е едно важно звено още от самото начало на бременността, посочи тя. В тази връзка тя изтъкна, че в много малко държави, сред които попада и България, акушерката е поставена в ролята на изпълнител и асистент на лекаря.

Казълова акцентира много и на ролята на акушерката в пренаталните и постнаталните грижи. „Бременността е нормално физиологично състояние на жената. При нормално протичаща бременност жената трябва да имат право на избор къде и при кого да се наблюдава – при лекар или акушерка, каквато е световната практика“, заяви тя. По думите й акушерката е добре подготвен специалист в наблюденията на нормално протичаща бременност с умения да разграничи нормалното състояние от патологията.

„Акушерката е тази, която трябва да информира и подготви двойката за нормалното раждане, за срещата с бебето, за кърменето и последващите грижи“, отбеляза тя. В тази връзка Казълова припомни, че до 1990 година проследяването на нормално протичаща бременност у нас се е извършало от акушерка. „Нейно беше задължението да осигурява психопрофилактика на жената с цел да се елиминират отрицателните емоции и страха от раждането. Този модел остана в миналото“, допълни тя, като изтъкна, че в момента подготовката на двойката за предстоящото раждане е силно занижена и дори липсваща. „Лекарят е високопрофилиран специалист, чиято отговорност е доброто здраве на майката и бебето, но почти никой не полага грижи за психоемоционалния комфорт на жената“, коментира тя. Според нея сформираните училища за родители у нас се опитват да запълнят тази ниша в пренаталната грижа, която в цял свят е в компетенциите на акушерките. „За съжаление в България няма действащ регламент за това кой има право да дава медицински съвети и да прави обучение за раждането и грижите за бебето“, каза още Казълова. Тя изтъкна, че некомпетентни съвети, продиктувани от личен опит на непрофесионалисти, могат да объркат жените и да доведат до нежелани последици.

Казълова повдигна въпроса и за липсата на домашен патронаж за родилите наскоро жени. „Еднократното посещение от личния педиатър е недостатъчно, за да могат родителите да се чувстват спокойни“, посочи тя. Казълова цитира данни от проведена анкета сред родили жени, 95% от които са споделили, че биха се чувствали по-спокойни, ако в рамките на 20 дни след раждането са посетени поне три пъти от акушерка, която да им даде специфични съвети за грижите за бебето. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $UMA

User Avatar UK doctor 23.01.2018 12:27:16

Точно така е за едни пари става въпрос. Не че не са прави акушерките. Бъдещето е на делегиране на права на акушерки, сестри и парамедици за да бъдат разтоварени оставащите все по-малко лекари. Когато видят обаче акушерките колко са тези пари и колко изисквания трябва да покрият друга песен ще запеят.

User Avatar Гост 18.01.2018 11:31:12

За едни пари става въпрос...

Още от Новини