burevestnik.bg - Мобилна версия


Всеки втори възрастен човек застрашен от катаракта

Всеки втори възрастен човек е застрашен от развитие на катаракта. За това алармираха специалисти офталмолози по време на пресконференция „Право на зрение“, целяща да повиши информираността за двете най-значими очни заболявания - катаракта и глаукома.

Катарактата остава водеща причина за загуба на зрението. Над 50% от хората на възраст над 55 години са застигнати от това заболяване, стана от думите на проф. д-р Ива Петкова, национален консултант по офталмология. Успокоителното е, че слепотата следствие на този проблем е лечима. Единственият метод за лечение обаче е операция. В редица болници у нас вече се прилага т. нар. факоемулсификация, при която мътната леща се разпрашава и отстранява. На мястото на отстранената катаракта се имплантират вътреочна леща, обясни д-р Лъчезар Войнов. По думите му методът се приема изключително добре от пациентите, като след интервенцията зрението се възстановява бързо. Поставянето на лещата не се поема от НЗОК, като цените варират между 500 и 3000 лв. в зависимост от вида им.

Другото сериозно очно заболяване, а именно глаукомата, също не бива да се подценява, предупредиха специалистите. То има значително по-малък дял в заболеваемостта в населението, но за сметка на това е с по-голям дял в слепотата, отбеляза проф. Петкова. При него контролът и проследяването е особено важен, защото то води дефинитивно до тежки зрителни увреждания и слепота, изтъкна тя. Като особен проблем пред хората, засегнати от очни заболявания, офталмолозите определиха ниския процент на реимбурсиране на медикаментите от НЗОК. „Нашето желание и борба да се повиши процентът, защото става дума за много сериозни заболявания”, отбеляза проф. Павлова.

С цел по-голяма информираност за очните заболявания започва кампания „Право на зрение”, която ще продължи до края на годината. Като част от нея в различни градове ще бъдат провеждани безплатни прегледи, както и срещи със специалисти. Открива се и гореща телефонна линия на номер 070010515, на която ще се дава повече информация за тези заболявания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kRKU

Още от Новини