burevestnik.bg - Мобилна версия


Всеки осми човек у нас е с хронично бъбречно заболяване

Две трети от донорите на бъбреци са жени

Всеки осми човек у нас е с хронично бъбречно заболяване

С информационна кампания за бъбреците отбеляза Световния бъбречен ден столичната УМБАЛ „Св. Анна“. Световният бъбречен ден се чества всеки втори четвъртък на март от 2006 г., като тази година е посветен на женското здраве и бъбреците.

Основният акцент на информационната кампания е да се привлече вниманието на обществеността и институциите на здравеопазването върху бързото и активно разпространение на бъбречните заболявания и последвалите усложнения, водещи до бъбречна недостатъчност. Бъбречните увреждания се установяват не само при доказана вече патология на бъбрека, но и при други съпътстващи заболявания като захарен диабет, артериална хипертония, подагра и лупус.

Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) е световен проблем за общественото здраве с неблагоприятни последици от бъбречна недостатъчност и преждевременна смърт.

В България заболеваемостта от ХБЗ е 12,8% или всеки осми човек (около 700 000-750 000). От тях 90% са с терминална бъбречна недостатъчност – на бъбречно-заместително лечение. 3800 са пациентите на хемодиализа в 84 диализни центъра в България.

„Хроничното бъбречно заболяване е заболяване на отделителната система, което се появява в резултат на многогодишни инфекции или на автоимунни заболявания. Най-неприятното е, че ХБЗ водят до хронична бъбречна недостатъчност. Тя вече има различни стадии, като в крайния, терминалния стадий, пациентите се лекуват с диализно лечение. Допреди няколко години такива пациенти можеха да подават документи за трансплантация и да чакат. От няколко години вече и пациенти, които са с ХБЗ, но не на диализа, могат да чакат за трансплантация“, каза началникът на отделение "Диализно лечение" в УМБАЛ „Св. Анна“ д-р Красимира Ашикова.

ХБЗ засяга приблизително 195 милиона жени по света и в момента е осмата водеща причина за болестност и смъртност при жените. Честотата на заболяването е по-висока при жените на възраст между 44 и 77 години, но хроничната бъбречна недостатъчност рязко се проявява при бременните. „Бременността натоварва целия организъм на жената, всички органи и системи. Ако жената има някакво латентно заболяване при натоварването на бъбреците с бременността и раждането, то се проявява. В много случаи т.нар. остро бъбречно увреждане се проявява рязко – изведнъж отделителната система спира да функционира. За радост, в развитите държави, включително и в България, острото бъбречно увреждане при бременни и родилки се овладява“, каза д-р Ашикова.

Жените обаче са по-често донори, отколкото реципиенти на бъбреци, стана ясно още на конференцията. Световната статистика сочи, че две трети от получателите на бъбреци за трансплантация са мъже, като в същото време две трети от донорите се оказали жени.

Д-р Ашикова отбеляза като проблем диспансеризацията на страдащите от хроничното бъбречно заболяване, тъй като НЗОК е наложила ограничение както на годишния брой прегледи, така и на нужния броя изследвания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Vgde

Още от Новини