burevestnik.bg - Мобилна версия


Всички срещу болничните лимити

Представители на ръководството на министерство на здравеопазването, болничния сектор и правозащитни организации се обединиха около необходимостта от отпадане на лимитите в системата. Това стана на форум на тема “Кризите в българското здравеопазване - диагноза и лечение“, проведен в София.

„Това, което трябва да прави министерство на здравеопазването по отношение на лечебното здравеопазване е да създава регламенти и те да са пределно ясни, за да могат страните да се договорят, рамковият договор да тече гладко, да няма тези колизии и да няма лимити“, заяви заместник-здравният министър д-р Атанас Кундурджиев. Той припомни и че в края на миналата година на лечебните заведения бяха наложени допълнителни лимити чрез анекси към договорите им с НЗОК, като по думите му това се е случило с цел оправдаване на системата за пръстова идентификация,

За отпадането на лимитите настоя и председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев. По думите му лимитирането на болничната дейност се случва освен по линия на бюджетите, така и чрез задължителната здравна карта, която в съчетание със задължителния болничен престой води до ограничаване на дейността на болниците. В презентацията си пред участниците във форума той акцентира и на медицинските стандарти, които по думите също натоварват излишно лечебните заведения заради ненужните изисквания за персонал, структури и оборудване.

Той беше категоричен, че резултатът от тази свръхнамеса на държавата в сектора изменя изцяло философията на здравноосигурителния модел, ограничава избора на пациента и като цяло води до влошаване на качеството на медицинската услуга.

Според д-р Болтаджиев липсва обективен метод, според който средствата да се разпределят въз основа на тежестта на клиничните пътеки. „С всяка година дисбалансът се увеличава, като монополът е най-високо ниво. Не остана нещо в рамковия договор, за което да се преговаря“, коментира той.

За премахване на лимитите се обяви и председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Според него трябва да отпаднат още и „таваните“ в Националната здравна карта, както и на забраната за сключване на договори с касата в годината на разрешаване на дейността.  Той също коментира монопола на НЗОК, като посочи, че има много механизми за неговото елиминиране, но подчерта, че най-ефективният би бил пълната демонополизация на фонда. 

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hwg5

Още от Новини