„Той е постъпил в края на август, а аз се върнах от отпуска в началото на септември. Това, което видях не беше никак добро. Видях човек, който се мята като риба на сухо. Лапа въздух, образно казано. Притесни ме състоянието му, сатурацията му беше много под 90 и за да стигнем до тази стойност, се наложи да му подаваме до 15 литра кислород и то в коремно положение. При всяко изправяне, сатурацията му започваше да пада отново. Беше на кантар да стигне до реанимация.“
Това разказа инфекционистът от УМБАЛ „Св. Анна“-София д-р Лъчезар Панчев пред медиите за д-р Момчил Манчев, който в продължение на 15 дни е лекуван в Инфекциозната клиника на Университетската болница, а вчера беше изписан.
„Колегите са взели решение да се опита с преливане на хиперимунна кръвна плазма и са говорили с Националния център по трансфузионна хематология. Отделно му се прилагаше ремдесивир, като последен вариант на лечението. Ние нямаме такъв опит. Това е първият пациент в нашата болница, на който е прилагана тази терапия", каза още д-р Панчев.
На д-р Манчев са прелети три сака с плазма, а 6 дена е било лечението с ремдесивир, като подобрението е започнало след четвъртия ден от това лечение. По думите но д-р Панчев д-р Манчев е един от много тежките случаи, които е лекувал.
30-годишният д-р Манчев е специализант във Втора хирургия на УМБАЛ „Св. Анна“. Той не знае къде се е заразил. Предполага, че е по време на отпуската, тъй като две седмици е бил морето, макар че по думите му, навсякъде, където е отсядал и се е хранил, е имало и дезинфектанти, и много добра хигиена. Седмица, след като се връща на работа усеща и симптомите на болестта.
Миналата седмица, на 8 септември, след същата терапия, но в Университетската болница „Света Марина" във Варна беше изписана д-р Стоянка Ненкова.
Коментари по темата