burevestnik.bg - Мобилна версия


Втори национален конгрес по затлъстяване събира водещи специалисти в София

Международен форум ще обсъди иновативни подходи и ролята на пола в диагностиката и лечението на затлъстяването

Втори национален конгрес по затлъстяване събира водещи специалисти в София

От 5 до 7 юни 2026 г. в София ще се проведе Вторият национален конгрес по затлъстяване с международно участие, организиран от Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания с подкрепата на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването (EASO). Събитието ще се състои в хотел „Балкан Палас“ и ще събере водещи експерти от страната и чужбина.

Основната тема на тазгодишния конгрес е „Полът има значение?“. Програмата включва разнообразни тематични направления, сред които връзката на затлъстяването със сърдечно-съдовата, ендокринната и репродуктивната система, както и влиянието му върху други органи и системи. Специално внимание ще бъде отделено на детското затлъстяване.

Сред ключовите акценти са още съвременните терапевтични подходи, включително фармакотерапия, диетотерапия и метаболитна бариатрична хирургия. Ще бъдат разгледани и иновативни решения като приложението на изкуствен интелект в диагностиката и управлението на заболяването.

Ще бъдат представени новите препоръки на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването (EASO), свързани със стадирането, диагностиката и терапията на затлъстяването.  Конгресът ще предложи и сесия на Младите в сдружението (Early career network BASORD). Предвидени са и съвместни панели с водещи професионални организации, включително Българското дружество по ендокринология, Българското дружество по бариатрична/метаболитна хирургия, Българската асоциация по репродуктивни и метаболитни заболявания, Българската лига по хипертония и пациентската асоциация „Заедно“.

Събитието е насочено към широк кръг медицински специалисти: Специализанти, докторанти, млади лекари, специалисти ендокринолози, кардиолози, гастроентеролози, педиатри, бариатрични хирурзи, диетолози, общопрактикуващи лекари и други.

Крайният срок за подаване на научни резюмета е 26 април 2026 г. Повече информация е налична тук: https://basord.com/



СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   91pE

Още от Новини