Френската компания за високотехнологични медицински изделия CARMAT обяви, че стартира първото мащабно клинично проучване със създаденото от нея изкуствено сърце Aeson. То е предназначено да осигури терапевтична алтернатива за хора, страдащи от тежка сърдечна недостатъчност в краен стадий, при които възможностите за лечение са крайно ограничени. Клиничното проучване носи наименованието EFICAS и ще се проведе само във Франция.
Първата имплантация на Aeson в рамките на това проучване е извършена през последната седмица на декември 2022 г. от проф. Андре Венсантели и неговият екип в регионалната университетска болница в Лил, съобщиха от CARMAT.
Освен тази болница, в проучването предстои да се включат и още 5 големи медицински центъра – Университетската болница Pitié Salpêtrière и Европейската болница „Georges Pompidou“ в Париж, Университетската болница в Рен, Университетската болница в Страсбург и Университетската болница в Лион (Hospices Civils de Lyon).
Това проспективно проучване ще включва общо 52-ма пациенти, които отговарят на условията за сърдечна трансплантация във Франция, и ще позволи на CARMAT да събере както допълнителни данни за ефикасността и безопасността на своето изкуствено сърце, така и медико-икономически данни в подкрепа на своето предложение за определяне на стойността и реимбурсацията на разходите за устройството.
Основната крайна цел на изследването е постигането на преживяемост в продължение на 180 дни след имплантиране на устройството без инвалидизиращ инсулт или успешна сърдечна трансплантация в рамките на 180 дни след имплантирането.
За да финансира частично проучването, CARMAT се възползва от държавна помощ – 13 млн. евро от Френския национален фонд за иновации, уточняват от компанията.
Коментари по темата