„Здравната каса ще позволи на онкоклиниките да не спазват съвсем стриктно новите правила, които целят да се намалят преразходите за медикаменти за ракови заболявания. Въпреки че занапред касата ще плаща за доза от лекарство, а не за флакон, на болниците ще се плаща и ако надхвърлят очакваните дозировки, обясниха от НЗОК“, пише „Сега“ и уточнява: „Здравната каса е решила да плаща средна доза за всяко лекарство, която е изчислена според теглото на средностатистическите мъж и жена у нас - съответно 81 и 67 кг. Тъй като не всички пациенти тежат точно толкова, по-малките нужни количества лекарства за по-леките болни ще компенсират по-големите количества за по-тежките пациенти, като от касата не очакват да има недостиг.“
Досега за всеки пациент се отваряше нов флакон, а неизразходваното количество се изхвърляше, макар че касата плаща целия флакон, припомня изданието.
„Според НЗОК новото правило ще пести до 1.5 млн. лв. месечно. Промяната трябваше да е в сила от 1 април, но заради недоволството на лекари и неправителствени организации, според които няма да има достатъчно лекарства за всички болни, още не се прилага“, уточнява ежедневникът и допълва: „По тази причина от касата ще допуснат и компромис и ще се плаща и за по-големи отчетени количества лекарства. Болниците ще трябва да планират пациентите си веднъж седмично и да пращат информация в НЗОК какви количества медикаменти ще са им нужни, а изчислението ще е по новите правила - на средна доза. Дори и след това клиниките да отчетат обаче повече използвани препарати, от касата ще плащат, макар и след проверка.“
„Дума“ се спира на проблемите в ловешката болница. „Отделението по кардиология в Ловешката болница остана без лекари. Петима доктори са подали молба за напускане, а сред тях е и началникът на отделението д-р Илиян Митев. Той е бил в продължителен отпуск по болест, а сега иска да се пенсионира. Останалите лекари напускат, тъй като не им се плащат заплатите. Служители на болницата заявиха, че не са получили заплата за март, както и 25 процента от възнаграждението им за февруари“, четем във вестника.
„Сега в отделението дежурства дават трима лекари, които обаче нямат специалност кардиология. От Районната здравна инспекция заявиха, че спешните пациенти са насочват към Плевен. Това не е първото отделение, което на практика не може да функционира. Поради липса на лекари с преустановена дейност са урологичното отделение и съдовата хирургия“, допълва материалът.
„Телеграф“ следи развитието на случая с т. нар. „дом на ужасите“ в Елин Пелин, като информира, че Софийският окръжен съд е постановил домашен арест за собственичката му д-р Йорданка Неферова „Тя бе арестувана преди около месец, както първи „Телеграф“ писа по обвинение, че е упоявала старци в хосписа в Елин Пелин и им е взимала имотите. Заедно с нея беше задържан полицай от 9 РПУ и зам.-управителя на дома. Самата Неферова пък незабавно влезе в болница и обясни, че най-вероятно има инфаркт. Медиците обаче категорично отхвърлиха твърденията й. Неферова и защитниците на останалите обвиняеми дори излъгаха, че в хосписа на докторката в Банкя се лекувал и легендарния Емил Димитров. Синът му обаче изпадна в шок от новината и категорично я опроверга“, припомня изданието.
„24 часа“ съобщава за румънски лекар, съден по обвинение за взимане на подкуп 185 пъти. „Срещу него са повдигнати и три обвинения за пране на пари.
Обвиняемият J.L. е лекар със специалност медицинска експертиза на трудовия капацитет в Синая и е под домашен арест. Лекарят-експерт в социалното осигуряване, разполагал с правомощия да оценява капацитета за труд на лица с оглед вписване или запазване на степен на инвалидност. Прокуратурата го обвинява, че е получил 185 пъти от 39 души общата сума от 73 614 леи (около 16 000 евро), за да изпълни служебните си задължения“, четем в ежедневника.
Коментари по темата