burevestnik.bg - Мобилна версия


Във вестниците: Отново за потребителската такса, НАП продава медицинска апаратура

Във вестниците: Отново за потребителската такса, НАП продава медицинска апаратура

Близо седмица, след като общопрактикуващите лекари изпратиха предложенията си за бюджета за 2018 г. и припомниха вижданията си по отношение на потребителската такса, медиите продължават да отразяват и коментират въпроса. Днес вестникът, засегнал темата с потребителската такса конкретно на деца, е „Дума”.

„Децата и юношите до 18 г. също да плащат потребителска такса от 1 лв. при джипито. Това предлагат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в проекта за бюджета за първичната извънболнична медицинска помощ за догодина. Предлага се остатъкът от таксата да поеме държавата чрез МТСП. И до момента държавата не осигурява децата с пълния размер на здравноосигурителната вноска, припомнят от сдружението в писмо до премиера, министрите на здравеопазването и на финансите, управителя на НЗОК, председателя на парламентарната здравна комисия и до БЛС. Който освобождава децата от потребителска такса, трябва да я покрива, коментира председателят на НСОПЛБ доц. Любомир Киров”, пише вестникът, като уточнява, че идеята била категорично отхвърлена от БСП.

„ДУМА припомня, че и в края на м.г. джипитата предлагаха децата да плащат такса при посещение на лекар, но тогавашният здравен министър Петър Москов коментира пред журналисти, че е „резервиран към идеята допълнителна група от населението да бъде облагана с такси”. През пролетта на т.г. педиатри също поискаха да бъде въведена потребителска такса за преглед на деца. Специалисти тогава коментираха, че е несправедливо педиатричните практики да са лишени от потребителска такса, и предлагаха родителите да плащат символична сума, а държавата да доплаща разликата”, припомня ежедневникът.

В коментар на темата изданието пише: „Защо да се сърдим на доктора, щом заговори за пари, а не се сърдим на държавата, която уж е поела ангажимент, но често забравя да плаща дори половината здравна вноска на деца, ученици, студенти, пенсионери, затворници, бежанци, военни, полицаи, държавни служители и пр.

И вероятно има доста правота в предложението на лекарите: ако държавата иска да прави социална политика (или дори популизъм), нека бъде така добра да плаща за тях.”

„Монитор” информира за медицинска апаратура, продавана от НАП. „Спирален компютърен томограф и рентгенов апарат са обявени за продажба на търг от Националната агенция по приходите - офис Пазарджик. Наддаването е насрочено за 26 септември. Спиралният компютърен томограф е купен през 2009 г. и е в добро техническо състояние, а първоначалната цена, на която се продава, е 48 000,00 лв. с ДДС. Рентгеновият апарат, марка SIMENS, пуснат в употреба през 2009 г., е с първоначална цена 49 000,00 лв. с ДДС”, пише изданието. Вестникът допълва и на какъв адрес може да се извърши оглед на вещите, като уточнява, че това е адресът както на общинската болница във Велинград, така и на диагностично-консултативния център, но в съобщението на НАП не се споменава на кое от двете лечебни заведения са апаратите.

„24 часа” пък съобщава за нови болни от хепатит А, този път – в Пловдивско. „25 души, повечето от които деца, са настанени в болница „Св. Георги”, след като са се заразили с хепатит А. Най-малкото от хлапетата е на 4 г.

„Лечението им протича успешно. По-продължително ще е при възрастните, особено на тези с хронични здравословни проблеми”, казаха от инфекциозната клиника.

Инспектори от областната дирекция по безопасност на храните проверяват в момента чистотата в кухните в пловдивските училища”, четем във вестника.

Друг материал в изданието пък съобщава за бум на дребна шарка в съседна Гърция. „От май досега в страната са били регистрирани най-малко 300 случая на тази болест. Според лекари проблемът е свързан с недостатъчната имунизационна активност, тъй като ваксината остава основно средство срещу шарката”, посочва ежедневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   J8FX

Още от Новини