Очаквано, проверките в държавните лечебни заведения продължават да са във фокуса на медийното внимание. „Бивши болнични директори е възможно да попаднат под прицела на прокуратурата”, пише днес „Монитор”, като цитира говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова.
„Тя припомни, че към момента са проверени 329 договора на лечебници. Във всички тях е установена порочната практика на "болница в болницата”. По този модел държавна или общинска болница отдава под наем на частно лечебно заведение площ за дейност на същата територия, като дейностите с болницата наемодател се припокриват. Арнаудова обясни, че част от разследването ще бъде и дейността на длъжностните лица от съответното министерство и съответната регионална здравна каса, които са дали разрешение за осъществяване на медицинска дейност в нарушение на закона”, допълва публикацията.
Друга тема на днешния печат е обществената поръчка за ваксини, обявена от МЗ. „Здравното министерство купува ваксини за 66 милиона лева. Обществената поръчка е публикувана на сайта на ведомството и включва също биопродукти, като обявената сума е без ДДС. Оферти пък могат да се подават до 31 май и ще бъдат отворени на 1 юни”, четем в „Телеграф”.
Както „Телеграф” вече писа, обявяването на търга закъсня и в момента се използват ваксини от резерва. За сметка на това за пръв път тази година МЗ ще сключи 2-годишни споразумения с фирмите производители”, допълва изданието.
„Най-много пари са отделени за закупуването на най-често прилаганите комбинирани ваксини. Така например 410 000 дози ще бъдат закупени от шествалентната инжекция срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит В, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип В. Други 850 000 дози са поръчани от комбинираният серум срещу тетанус и дифтерия, а от ваксината срещу морбили, паротит и рубеола са предвидени 270 000 дози”, изрежда още вестникът.
„24 часа” пък информира за нов болничен директор. „Счетоводителят Евгени Любенов бе пратен от Министерството на здравеопазването за нов шеф на изправената пред фалит болница във Враца. В понеделник той бе одобрен от общото събрание на акционерите, след като досегашният директор Орлин Цветков подаде оставка”, съобщава всекидневникът и допълва: „Новият директор на врачанската болница е работил досега в НЗОК като гл. експерт, преди това е бил ст. счетоводител в регионалното министерство”.
Вестникът пише още, че според осведомени досегашният шеф на болницата Орлин Цветков вече си е осигурил работа в столицата.
„По време на общото събрание бе приет и годишният отчет на лечебното заведение. Досегашният директорски борд обаче не беше освободен от отговорност за случилото се в здравното заведение през последните години. Бе отхвърлено предложението на врачанския общински съвет директорският борд да взема вече по 3 минимални заплати, а не по 5”, четем още във вестника, който уточнява, че лекарите в болницата очакват до дни изплащане на аванса на персонала за февруари, а от днес детското отделение на лечебното заведение отново ще работи.
Коментари по темата
Тоя е поредният бушон, който следващо управление ще прати в съдебна зала.
Начева зомбито ще оправи всичко. Сеирът продължава с новата Методика ще ликвидира държавното здравеопазване.
Колкото ще заработи пулмологията в Ловеч.
Е сега ебаха майката на врачанската болница