burevestnik.bg - Мобилна версия


Във вестниците: Смени в болнично ръководство, глоба за подкуп, глоба за фалшив сигнал на 112

„Рокада в борда на директорите на МБАЛ „Св. Анна”, популярна и като варненския „Пирогов”, смята да прави служебният министър на здравеопазването Илко Семерджиев. С уведомително писмо до съакционерите от 17 март той вкарва в дневния ред на насроченото за 4 април общо събрание допълнителна точка за пълна подмяна на съвета на директорите и увеличаването му от трима на четирима души с мандат от 3 г.”, пише днес „Труд”, като отбелязва, че сред предложените няма нито един медик от болницата.

Номинираните са Радостина Петрин, работила като експерт по човешки ресурси в Комисията за финансов надзор, Теменужка Янкова, бивш съветник в политическия кабинет на вицепремиера по икономическото развитие в кабинета „Орешарски” и бивш зам.-шеф на НАП, хирургът Кирил Лозанов, който от 11 г. е управител на МЦ „Марешки” във Варна, и УНГ-специалистът в същия медицински център д-р Стоян Калоянов, информира изданието.

От публикацията става ясно още, че предложенията не са съгласувани с общината, която държи 29% от акциите на „Св. Анна”.

„Монитор” съобщава за постановена глоба на лекар заради подкуп. „1500 лв. административно наказание глоба в полза на държавата получи от съда във Велико Търново хирург за получен неправомерно рушвет. Осъденият Иван П. работи в търновския онкологичен диспансер и през май 2016 г. оперирал жена от Габрово. След операцията той започнал да изнудва пациентката си и близките й да му платят на ръка за положените грижи и допълнителните медицински прегледи, извършени в рамките на работното място, диспансера. Така в периода от 25 май до 30 юни медикът получил на три пъти общо сумата от 600 лв.”, четем във вестника.

„Земя” пък информира за съдебно решение по случай на фалшив сигнал до тел. 112. „Глобиха с 2000 лева мъж от девинското село Лясково за подадени фалшиви сигнали на спешния телефон 112, съобщи „Дарик”, позовавайки се на решение на Административния съд в Смолян. С него се потвърждава наказанието, наложено от полицията в Девин. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване”, пише изданието. „Инцидентът е станал в малките часове на 25 юли миналата година, когато мъжът подал два сигнала до телефон 112 през около час. В тях се твърдяло, че двама души го следят, гонят и душат, което според него е било опит за убийство. Казал и че има нужда от линейка. Впоследствие полицаите разбрали, че става въпрос за фалшиви повиквания. Те съставили акт на мъжа, че ги вдигнал под тревога без причина. Той обяснил пред тях, че пробвал дали системата действа ефективно. Мъжът е направил няколко опита да обжалва глобата, но тя вече е потвърдена на две инстанции и не може да се обжалва”, съобщава публикацията.

„Телеграф” се спира на актовете, съставени на частна линейка, за които стана известно преди ден. „Полицаите, съставили два акта на шофьор на линейка в Пловдив, са спазили закона, става ясно от направена проверка по случая, съобщи Нова телевизия”, информира ежедневникът.

„Във вторник се разбра, че полицейски патрул е преследвал в Пловдив линейка, опитвайки се да я спре, докато тя бърза за спешен случай. Шофьорът, който отказал да се подчини на катаджиите, е получил два акта - за това, че отказва да се подчини на полицейско разпореждане, говори по мобилен телефон в движение и кара с включени светлинен и звуков сигнал. От МВР уточниха, че сигналът за нужда от медицински транспорт е получен в 13,49 часа, а линейката е била засечена да преминава на червено на кръстовище в града в 16 часа като освен него, в автомобила не е имало други хора. Оказва се, че по закон специален режим на движение ползват само линейките на Спешна медицинска помощ, но не и частните. В случая МПС-то е можело да извършва единствено дейности, свързани с „диагностика, лечение, рехабилитация и наблюдение на болни, консултации, профилактика и диспансеризация”, показват резултатите от проверката”, обяснява изданието.

„Монитор” пък известява, че Румъния иска Европейската агенция по лекарствата. „Румъния иска Европейският съюз да премести Европейската агенция по лекарствата в Букурещ от Лондон след Брекзита, съобщи вчера правителството, цитирано от Ройтерс. „Ние кандидатстваме за преместване на агенцията в Румъния. Ще бъде оспорвана надпревара, но ние сме подготвени за това. Правителството току-що одобри меморандум в този смисъл”, заяви министърът по европейските въпроси Ана Бирчал пред журналисти след правителствено заседание”, четем във вестника. „Европейската агенция по лекарствата има персонал от 890 души и функционира като единна институция, която одобрява медикаментите в целия ЕС, но бъдещото й местоположение е неясно след решението на Великобритания да напусне съюза”, уточнява материалът и посочва, че други страни, които се състезават да бъдат домакин на агенцията, са Дания, Швеция, Испания, Франция, Ирландия и Полша.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   57ME

Още от Новини