Проблемите на Националната кардиологична болница, оповестени вчера пред журналисти, очаквано са отразени днес в пресата.
„Има сериозен риск единствената клиника по детска кардиология и кардиохирургия у нас да спре работа, предупредиха от Националната кардиологична болница. Причините са недостатъчно финансиране и липса на медицински сестри”, пише Сега”.
„Дългът на клиниката е 500 000 лв., а за нормалното й функциониране са нужни още 20 сестри. „Без помощ можем да издържим до март”, предупреди д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по хирургия на вродените сърдечни малформации. „Ако клиничните пътеки, по които работи отделението, не се дофинансират, ние не можем да ги покрием по никакъв начин”, заяви и директорът на НКБ проф. Марио Станкев”, четем в изданието.
И още: „В цял свят, Европа и България детската кардиологична помощ не може да се самоиздържа, трябва да има подпомагане от страна на държавата на тази високоспециализирана дейност”, обясни проф. Анна Кънева, началник на клиниката по детска кардиология. „Липсата на специфично образование за медицинските сестри в детски профил, тежката патология, голямата отговорност, което съвпадна с откриването на много частни лечебни заведения, доведе до масов отлив на медицински сестри от клиниката и я постави в състояние да намали работата в някои моменти до санитарния минимум”, допълни Кънева”.
За проблема с лошото финансиране на педиатричните пътеки се говори отдавна, припомня вестникът. „Очаква се от 1 април т.г. цените им да бъдат увеличени. Засега не е ясно с колко и дали това ще стане, тъй като в последния момент в края на миналата година парламентът отмени искания от здравната каса мораториум за плащане на нови лекарства през 2018 г. Очакваният разход от поне 30 млн. лв. не е заложен в бюджета на касата, което може да накара НЗОК да се откаже да вдига цени на клинични пътеки”, смята изданието.
„Телеграф” се спира на проблем от същия тип в друго лечебно заведение. „Лекари от столичната болница „Света Анна” спасиха живота на жена с тежка и рядка инфекция на очите. Това обаче вкарва лечебното заведение в борч от почти 10 хиляди лева”, пише всекидневникът.
„Причината е, че пациентката е приета по клинична пътека, за която касата плаща едва 420 лв. В същото време само антибиотиците и консумативите вложени в лечението й са около 4200 лв.”, подчертава публикацията.
„43-годишната жена от Кюстендил получава тежко възпаление в областта на двете очни орбити и очите. То протича с масивен оток, зачервяване и с много висока температура - септично състояние на целия организъм. Вечерта на 29 януари жената постъпва в спешното отделение на бившата Окръжна болница, след като й е отказано лечение в няколко други лечебни заведения. Настанена е в реанимацията на „Св. Анна” и веднага е стартирана тройна антибиотична терапия с най-съвременни антибиотици. На следващия ден е проведен консилиум от специалисти - неврохирург, лицево-челюстен, УНГ лекар, микробиолог, инфекционист, кожен лекар и реаниматор. Микробиологичните изследвания доказват че жената има стафилококова и стриптококова инфекции, които освен че са изключително опасни водят и до тежка некроза на тъканите и тотално обезобразяване на лицето. След проведеното лечение, вече няма опасност за живота на болната, но предстои допълнително лечение и пластично възстановяване на лицето”, разказва още публикацията.
Изданието се спира и на промените в Комисията по прозрачност, решени на вчерашното заседание на Министерски съвет. „Правителството определи заместник-министъра на здравеопазването Бойко Пенков за председател на Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Досега тези функции изпълняваше маг. фарм. Лидия Нейчева в качеството й на заместник-министър. Комисията по прозрачност е органът, пред който се обжалват решенията на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти”, пише вестникът.
Коментари по темата
Нормално за всяка Държавна болница. Да бърше гъза на частните такива