Въвеждането на адаптиран вариант на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия, отново се отлага.
С последната промяна от миналата година въвеждането на диагностично свързаните групи бе предвидено за началото на следващата година. Със сегашните изменения в Наредба № 42 от 2004 г. за въвеждане на Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето – десета ревизия, този срок за пореден път се отлага, отново с една година. Така според проектопромяната ДСГ трябва да бъдат въведени у нас от 1 януари 2020 г.
„В хода на работата по внедряване на новата класификация беше установено, че все още е налице необходимост от допълнително време за прецизиране на кодовете, адаптиране на софтуерните продукти и пробното им използване в практиката с цел отстраняване на възможни технически грешки. След приключване на този процес следва да се организира обучително прилагане и поетапно преминаване към отчитане по новата класификационна система. По тези причини с настоящото изменение на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 42 се предлага отлагане на срока за пълното внедряване на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия до 1 януари 2020 г.“, гласят мотивите на МЗ.
„Освен това в процеса по изготвяне и прецизиране на кодовете е необходимо да бъдат съобразени и предприеманите понастоящем промени в пакета от здравни дейности и в профилактичните и диспансерни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК, които се налагат в резултат на приетия от Народното събрание Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., а също и от въвежданите с него промени в Закона за здравето и Закона за здравното осигуряване“, допълват от ведомството.
Целта на предложените промени е да се създадат необходимите условия за ефективно прилагане в практиката на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия, като се минимизират рисковете от технически грешки в работата на лечебните и здравните заведения, регионалните здравни инспекции, лекарите, лекарите по дентална медицина, фармацевтите и другите медицински и немедицинските специалисти, които обработват здравна и медико-статистическа информация, посочват още от МЗ.
Очакваният резултат от въвеждането на промяната е плавно преминаване към кодиране и отчитане на медицинските процедури по новата класификационна система, без това да създаде затруднения в работата на медицинските специалисти, лечебните заведения и НЗОК.
Коментари по темата
Въоръжена кълко, гръмни се и не мъчи и себе си и нас дето четем в този сайт.
По-добре ти се гръмни, тъпанари многознайковци има предостатъчно.
Ха-ха-ха, проблемът едва ли не бил софтуерен ?!?!. Алоооо ТРОЙНО ФИНАНСИРАНЕ трябва за да влезе реално ДСГ вместо КП. Защото ще лекувате не само декомпенсирания диабет в болницата , ами и диабетната невропатия, ретинопатия, нефропатия, гангренясалите рани по крайниците ,артериалната хипертензия и т.н ВСИЧКО НА ПАЦИЕНТА. Със сегашните мизерни финансови средства ли бе тъпаци от НЗОК и МЗ ?