burevestnik.bg - Мобилна версия


Възможно е в случая със СБАЛО да става въпрос за паралелен износ на лекарства

Така смятат д-р Димитър Петров от НЗОК, д-р Станимир Хасърджиев от НПО и Евгения Александрова от АПОЗ

Възможно е в случая със СБАЛО да става въпрос за паралелен износ на лекарства

Съмнения за неуредици с онколекарствата е имало винаги, но това, което излиза сега, е меко казано притеснително, дори скандално. Това коментира пред bTV председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев във връзка с обвиненията срещу директора на СБАЛО д-р Валентин Ангелов.

Скандалът е в употребата на лекарства с изтекъл срок на годност, отбеляза от своя страна Евгения Александрова от АПОЗ. „За мен това е най-големият шок, който не мога да преглътна. И за съжаление подобни неща рушат по един безпрецедентен начин крехкото доверие на пациента в системата. Затова хората бягат в чужбина, без да знаят какво ще получат там“, коментира тя и отбеляза: „И това – на фона на една ситуация, която в последните 15 години беше в пъти подобрена.“

„В случая първо е ощетена болницата, за това, че са плащани по-високи цени от самата нея“, посочи на свой ред подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров. Той изрази подозрения, че не са купувани лекарства с изтекъл срок на годност, а са подменяни с такива. В този ред на мисли и тримата събеседници намекнаха, че е възможно след подмяната лекарствата, които са в срок на годност, да се продават. „Това са едни от тъмните сенки в онкологията“, призна Евгения Александрова.  

„От миналата година РЗИ събират празните опаковки на флаконите и те се отчитат по специален ред“, припомни д-р Петров и отбеляза, че така от 2016 г. дори и да се случи нещо подобно, то ще бъде засечено.

Случаят потвърждава правотата на касата да иска да провежда централизирани търгове в онкологията, смята подуправителят й. „Цялата тази схема с    дистрибутори, поддистрибутори и т.н. води до няколко неща: до такива случаи и до засилен паралелен експорт, който понякога води до дефицити“, посочи той.

„Там е разковничето вероятно, това е обществена тайна – вероятно част от тези лекарства излизат от страната“, подкрепи го и д-р Хасърджиев. „Въобще проблемът с паралелната търговия е много сериозен и вероятно тук би могло да се търси подобна причина“, допълни той. Според него, за да спре всичко това, трябва да се промени начинът, по който се управляват лечебните заведения. В момента болниците са с принципал Министерство на здравеопазването и директорите им в повечето случаи са политически назначения, няма обществен контрол, отбеляза председателят на НПО. По думите му трябва да се формират болнични настоятелства, за да се промени това.

Д-р Димитър Петров пък се спря на реда, по който болниците се снабдяват с лекарства, като припомни, че те са задължени да поискат отстъпки при купуване на лекарства с изтичащ срок на годност. „Констатирахме, че те или не си ги искат, или ги взимат, но не ги приспадат към касата“, обясни той и допълни: „В НРД от тази година това е изрично регламентирано и нашите проверяващи проверяват включително фактурите на доставчиците дали тези отстъпки са изискани.“

„Аз смятам, че не пациентът трябва да бъде полицай на системата, а системата трябва да бъде направена така, че да пази въобще от възможности за подобни злоупотреби“, категоричен беше д-р Хасърджиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   r*mA

User Avatar Гост 28.05.2017 11:43:01

т.нар. "проф" Дудов май се е прицелил в мястото на шеф на НОЦ и започват доносите

User Avatar лъзгав като о`люв 26.05.2017 20:01:18

А кой само преди година неистово пригласяше на Москов за мощното оръжие в ръцете, пардон, пръстите на пациента???

Още от Новини