С премахването на националния консултант по спешна помощ, министерство на здравеопазването ни лишава от възможността да имаме нов стандарт по спешна медицина след евентуалното му спиране от ВАС. Това се посочва в позиция на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ, изпратена до президента, премиера, министъра на здравеопазването и съсловните организации.
Припомняме, в петък стана ясно, че е сменено цялото ръководството на УМБАЛСМ „Пирогов“, а досегашният му директор проф. Стоян Миланов се оттегли и като национален консултант по спешна медицина.
В откритото си писмо до институциите от асоциацията на спешните медици задават редица въпроси, касаещи сектора, сред които къде е приемствеността между предишното и служебното правителство в изпълнение на държавната политика в областта на спешната медицинска помощ. Какво е виждането на служебното правителство за реализацията на проектите за спешна медицинска помощ, заложени в Здравната стратегия и в Концепцията за развитие на спешната медицинска помощ 2014-2020 г., питат още от там.
От асоциацията настояват и за отговор на въпроса какво е наложило МЗ да уволни директора на „Пирогов“ и напомнят, че проф. Миланов е бил номиниран от спешните медици и избран от БЛС за лекар на годината през 2015 г. заради написването на стандарта по спешна медицина. В тази връзка припомнят и че се очаква окончателното решение на ВАС, касаещо стандарта, и отбелязват, че без наличието на консултант той не може да бъде изготвен отново. „Напомняме, че медицинският стандарт е съгласуван и одобрен при изработването и приемането му от спешните медици и гарантира равнопоставеност и своевременност на достъпа до спешна медицинска помощ на нашите пациенти“, пишат от асоциацията на работещите в спешна помощ.
Спешните медици искат да разберат и какво се случва с предвиденото по бюджет 2017 г. поредно увеличение на заплатите на спешните медицински екипи в ЦСМП. Каква е позицията на МЗ относно осигуряване на достъп до медицинска помощ на задължително здравноосигурени лица извън обявения работен график на ОПЛ чрез сключване на договори с ФСМП и СО, питат още от асоциацията и подчертават, че този текст от наредбата за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, е в разрез със стандарта по спешна медицина и застрашава равнопоставения и своевременен достъп на спешни пациенти.
От асоциацията на спешните медици очакват отговори на въпросите си в едноседмичен срок и изразяват готовност за дискусия поради създалото се според тях напрежение от неизвестността за настоящата държавна политика в областта на спешната медицинска помощ.
Коментари по темата