burevestnik.bg - Мобилна версия


Въпроси и подкрепа към идеята на МЗ да внася лекарства чрез своя фирма

„Доколкото разбрах, идеята е да се доставят лекарствата, които фирмите, които са ги регистрирали, изтеглят от нашия пазар по една или друга причина. Предполагам, че става въпрос за лекарствата, които фирмите нямат интерес да продават у нас. Предполагам, че това означава, че държавата ще ги продава на себестойността, която получат от производителя и без да слага печалба. Но не знам подробности и не знам дали това е всичко, което има предвид министъра.“ Това коментира пред Zdrave.net Николай Хаджидончев, председател на Българската генерична фармацевтична асоциация.

Повод за думите му бе оповестената вчера от здравния министър Петър Москов информация, че държавата ще направи собствена търговска фирма, която ще осигурява за нашия пазар лекарства без аналог, които фирмите нямат интерес да внасят.

„Не е ясно обаче дали това ще реши проблема, защото, който и да е производителят, особено когато става въпрос за малки партиди, може да откаже да ги произведе. Българският пазар е малък и самото производство на продукт за определен брой пациенти е нерентабилно за производителя“, каза Хаджидончев.

Според директора на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев пък постави друг въпрос – гаранцията на качеството на лекарствата и безопасността на пациентите. „По принцип пътят на доставката на лекарствени продукти, да се гарантира качеството им и безопасността на пациентите, е затворен процес. И този затворен процес минава през производител със съответните лицензи, търговец на едро, отново със съответните лицензи и търговец на дребно – аптекар. Целият процес е контролиран и лекарствените продукти не могат да минават през други лица“, каза пред Zdrave.net той.

Денев припомни, че лекарствоснабдяването е сложна и строго регулирана дейност, в която участват определен брой доставчици, всеки със своите отговорности. „Когато един продукт е на пазара и производителят, и търговецът, и аптеката гарантират за неговото качество, по начин, контролиран от държавата. Доставката на лекарства по начин, различен от този, винаги задава някакви въпросителни по отношение на качеството. Например, ако с определена партида възникне проблем, отговорност за нея носи притежателят на разрешение за употреба, т.е. производителят. Така е според европейското законодателство. И ако доставката е осъществена по различен начин, без участие на притежателя на разрешение за употреба, веднага възниква въпросът кой носи отговорност, ако възникне казус с конкретна партида“, обясни Денев.

Директорът на ARPharM отново подчерта, че най-добрия начин даден продукт да присъства на пазара е пътят производител търговец на едро аптека. „Когато се предприемат действия в областта на лекарствената регулация, трябва да се търси не само начин за контрол на разхода, а да се отчитат и всички елементи, които гарантират, че лекарствата присъстват на пазара чрез доставка по тази интегрирана верига. Съответно лекарствената регулация, ако е стигнала до момент регулация на цени, правилото „най-ниска цена“ например, което води до изтегляне на лекарствени продукти от пазара, може би трябва да се преразгледа. Трябва да се търси баланс между ниските цени и наличностите на пазара чрез доставка по законово определения начин“, каза той.

Същевременно пациентски организации „Заедно с теб“ застанаха категорично зад идеята на министъра за търговска фирма, собственост на държавата, която да внася липсващите лекарства без аналог. „Подкрепяме предложението на Министерството за създаването на държавно търговско дружество, което да даде възможност на държавата да има лостове за гарантиране на лечението. Очакваме от Министерство на здравеопазването максимално бързо да инициира нужните законодателни промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина и да осигури лечението на българските пациенти с лекарства без аналог“, заявиха от организациите в отворено писмо до медиите.

„Във връзка с оттеглянето от регистрация на доста медикаменти, призоваваме нашите пациенти да запазят спокойствие, да не се поддават на напрежението, което се създава напоследък по различни причини, да вярват на лекарите си, които биха предложили качествено лечение със заместващи лекарства, а когато няма аналог – очакваме от Министерство на здравеопазването да осигури лечението спешно със законодателни мерки“, завършват писмото „Заедно с теб“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   pfCn

Още от Новини