burevestnik.bg - Мобилна версия


ГЕРБ готвят редица промени в текстовете от преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета на НЗОК за 2019 г.

ГЕРБ готвят редица промени в текстовете от преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета на НЗОК за 2019 г.

Редица промени между първо и второ четене ще претърпят текстовете от преходните и заключителните разпоредби на проектозакона за бюджета на НЗОК за 2019 г. Това стана ясно от думите на председателя на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова по време на разглеждането на документа днес в парламента.

„В непрекъснат диалог с екипа на МЗ и НЗОК поемаме ангажимент между първо и второ четене да ревизираме предложенията, които смятаме за неприемливи“, обяви тя. Една от основните промени, които ще бъдат внесени между двете четения на проекта, ще е свързана с прелицензирането на всички лечебни заведения. „Смятам, че ще бъде изключително тежко административно натоварване, ако новата агенция „Медицински надзор“ изисква задължително прелицензиране на всички лечебни заведения“, коментира д-р Дариткова и отбеляза, че агенцията няма да има капацитета за една година да извърши прелицензирането. По-добрият вариант конкретно по отношение на болниците според нея е да се даде възможност за електронен обмен на нужните документи между агенцията и лечебните заведения и да се позволи те да не са активната страна при прелицензирането.

Промяна ще има и по отношение на правомощията на Надзора на Здравната каса да прехвърля средства между различни пера в бюджета на Касата – нещо, за което отдавна настоява Българският лекарски съюз. „Готови сме да внесем предложения, които ще дадат възможност да се ограничат правомощията на Надзорния съвет на НЗОК по отношение на прехвърлянето на средства от един параметър на бюджета в друг“, обяви д-р Дариткова.

От думите й стана ясно още, че ще бъдат преразгледани и проектопромените в ЗЗО, според които при налагане на санкция над изпълнители на медицинска помощ от страна на контролните органи тя ще може да се прилага веднага, независимо дали е обжалвана от съответното лечебно заведение. „С оглед обществената значимост на изпълнителите на медицинска помощ трябва да се отчита всеки отделен случай, а не за всички общо, защото това може да наруши достъпа на пациентите до медицинска помощ“, посочи депутатът от ГЕРБ.

Промени се очакват и по отношение на ограничителната клауза да не се заплаща дейност при наличието на извършена такава от лекар, който не е на основен трудов договор. „Защото в много региони в страната има такива практики и може да се помисли за изключение в интерес на пациентите“, обясни д-р Даниела Дариткова и заключи: „Ако имаме конструктивно поведение, заедно с всички заинтересовани в сектора ще постигнем тези промени между първо и второ четене, които ще бъдат в интерес на българските граждани“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cp@T

User Avatar Гост 12.11.2018 16:23:04

Как тази смолянска докторка се научи през трите мандата в НС много да говори и нищо да каже в крайна сметка! Любимата и визия, визия и подобни. Бла, бла! Станала политик! Браво на д-р Нигяр Джафер! Единствена тя прави много точни анализи и коментари по здравеопазването, с малко думи но изключително точно!

User Avatar Гост 08.11.2018 22:27:32

„С този колективен трудов договор и с последващите стъпки смятаме, че ще се сложи ред, защото не само в регионите, но и в отделните болници има много големи разлики в заплащането“, каза вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов. „Липсата на някои от работодателите не ме разочарова, тъй като те не представляват кой знае кого в здравеопазването“, коментира още д-р Кокалов.

User Avatar Компетентен 07.11.2018 22:24:48

на мен ми е ясно какво замислят , а на Вас ?

User Avatar Гост 06.11.2018 16:33:57

А, какво стана с текста, че Народното събрание ще одобрява откриването на болници?

User Avatar Гост 06.11.2018 15:54:39

Е, ми върхът!

User Avatar Гост 06.11.2018 15:53:44

Няма да има прелицензиране, а "електронен обмен на нужните документи между агенцията и лечебните заведения". На базата на този обмен ще се отнемат разрешенията за дейност на редица болници. Но разбира се те (болниците) няма да са активната страна при прелицензирането. А що се отнасядо прехвърлянето на средства от перо в перо, то няма да се премахне, а просто ще "се ограничат правомощията на Надзорния съвет на НЗОК по отношение на прехвърлянето на средства от един параметър на бюджета в друг“.

Още от Новини