НЗОК е разпоредила веднага проверка по случая с починалата в „Св. Екатерина“ пациентка. Това заяви пред БНТ Галя Кондева, директор Дирекция „Лекарствени продукти и контрол по предписване и отпускане“ в НЗОК. „Цял екип от колеги от болнична помощ са в болница „Св. Екатерина“, посочи тя, като уточни, че проверката е изключително подробна и включва проверка на статуса, приемането и цялата история на заболяването на пациентката. Кондева отбеляза, че тя е била приемана многократно в лечебното заведение.
„След като приключат проверките, има предвидени законодателни нормативни санкции, ако се установят нарушения“, отбеляза още Кондева. Тя допълни, че по отношение на НЗОК забавяне по случая няма и сроковете се спазват. По думите й не е възможно пациентката да е чакала месец за одобряване от касата на импланта и посочи, че комисията, която работи по тези въпроси, заседава всяка седмица, както и че връзката с 4-те болници, извършващи клиничните пътеки с това изделие, е много добра.
„До момента не сме имали такъв случай. За нас е много неприятен случай, ако има наистина проблем“, заяви Кондева. „Доволни сме от този сигнал, защото това не трябва да се случва“, посочи още тя. „Ние не очакваме пациентите да доплащат“, категорична бе Кондева и апелира пациентите да подават сигнали, ако от тях е поискано доплащане.
От думите й стана ясно, че до 1-ви април 2018 година касата е заплащала за изделието 50 000 лв. Новата по-ниска цена е определена въз основа на анализ от 11 европейски фондове и всички стойности в списъка на НЗОК са съобразени със стойностите в тях. „Нашите данни сочат, че тази стойност може да бъде постигната от лечебните заведения и пациентите не би трябвало да доплащат“, коментира Кондева. Тя обясни, че всяка болница може да води преговори с производителите на изделията.
Кондева обясни, че в момента касата заплаща 3693 броя медицински изделия, което е със 100 повече спрямо миналата година. „Отговаряме на нуждите, които са ни представени от болничните заведения и от медицинската общност“, заяви тя.
Тя отговори и на въпрос за медицинските консумативи, като заяви, че Надзорният съвет е поставил задача да се проучат консумативите, нужни за хирургията. „Има 700 000 медицински изделия. Ние ежедневно получаваме предложения за много неща, всичко това е обект на един подробен анализ, за да се прецени с този фонд единствен какво би могло и какво трябва да заплатим“, поясни Кондева.
„Проблемът с медицинските изделия стои много остро, защото самият закон се забави много дълго време. Този въпрос дори на ниво ЕС не е достатъчно добре регламентиран за разлика от лекарствените продукти, където регулацията е доста ясна, така че се работи на всички нива и ние откликваме на това, което е възможно в рамките на нашите нормативно регламентирани и човешки възможности“, обобщи Кондева.
Коментари по темата
Ако бяхте плащали 50 000 лв за клапите болната щеше да е жива.НЗОК е виновна за смъртта ѝ.
Ако искат от НЗОК да поажат, че са прави нека да публикуват анализа от 11 фонда. Ако не го публикуват то значи че крият нещо
То се видя, че анализ на собствените си задължения към чужди фондове не могат да скопосат, камо ли да проучат, набавят и анализират достоверна информация за цени на хиляди медицински изделия, заплащани в други държави. А и кого са тръгнали да заблуждават, че едва ли не те винаги са си свършили качествено работата, положили са максимални усилия и свръхчовешки способности в разрешаването на "остри" проблеми, след като надзорниците им все така недоволни от постните им справки и опити за анализиране и контролиране. И след като въпроса с лекарствата е достатъчно добре регламентиран, как така бюджетът на касата винаги се издънва точно там?! От което излиза, че издънките са достатъчно добре регламентирани и всякакви усилия на подобни анализатори винаги ще са на халос!