Откриването на достатъчно лаборатории в страната и развитието на медицинските ресурси, особено в интензивните отделения, могат да доведат до постепенно освобождаване на мерките, наложени по време на извънредното положение. Това заяви в Пловдив началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски при откриване на новата лаборатория за COVID-19 към Инфекциозна клиника на УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив, цитиран от радио „Дарик“.
Той обясни, че това е пътят, по който ситуацията с разпространение на заразата в страната може да се оценява правилно и мерките да бъдат освобождавани една по една. Решенията за това ще бъдат съобразени с конкретните показатели за всяка една отделна област в България.
По думите му 80% от болните с COVID-19 подлежат на домашно лечение. „Важна е преценката на личните лекари, които ежедневно трябва да се интересуват от състоянието на пациентите си“, каза още той по повод случаите на забавено лечение заради хаотични насоки към болни от някои семейни лекари.
"Изключително упорито е заболяването. Имаме пациенти, които са били изписани, след което отново се хоспитализират, защото състоянието им се влошава", допълни ген. Мутафчийски
Ген. Мутафчийски уточни, че при всеки случай на COVID-19 се проверяват отделенията за вътреболнична инфекция, изследвайки целия персонал и дезинфекцирайки помещенията.
Директор на УМБАЛ "Св. Георги" проф. Карен Джамбазов допълни, че в университетската болница е създадена организация за обособяване на отделен бокс за пациенти с коронавирус, които обаче се нуждаят и от хемодиализа. Той уточни, че при евентуална нужда веднага може да се премести апарат за хемодиализа в този бокс.
Проф. Джамбазов съобщи още, че около 720 000 лв. са дарените до момента средства за УМБАЛ "Св. Георги", като в тези пари влизат разходите за строежа и оборудването на лабораторията, както и закупуването на 3000 PCR теста. От тях около 500 ще са за контрол на персонала. Тези тестове трябва да стигнат за месец и половина.
От лечебното заведение вече се мисли и за закупуването на още, за да се обезпечи работата на лабораторията и след приключване на извънредното положение.
До 28 проби в едно зареждане е капацитетът на лабораторията в началото на работата й, като при денонощна дейност ще се обработват до 120 проби. Освен лабораторията в УМБАЛ "Св. Георги", която ген. Мутафчийски определи като изключително модерна, референтни в града на тепетата са и лабораториите в университетските клиники "Пълмед" и "Каспела".
Коментари по темата