burevestnik.bg - Мобилна версия


Ген. Мутафчийски: Трябва да сме готови за пандемии като тази от COVID

Ген. Мутафчийски: Трябва да сме готови за пандемии като тази от COVID

COVID не е в миналото, както не са в миналото и всички останали големи инфекциозни епидемии. Това каза началникът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски пред БНТ.

„По време на Първата и Втората световна война огромна част от загиналите не са загинали на бойното поле, а от инфекциозни болести като холера и тиф. Мислехме, че тези епидемии са в миналото, но се оказа, че не е така. Трябва да сме готови за такива епидемии. Не е нужно да си пророк, за да ги прогнозираш. След като отнемаме такива ареали от дивите животни и влизаме в пряко съприкосновение с тях, е ясно, че ще бъдем изложени на непознати вируси. Предаването на вируса от човек на животно и от животно на човек е доказано в историята и има своето значение във всеки епидемичен процес“, уточни той.

Ген. Мутафчийски заяви, че с неудоволствие е видял, че в класация отпреди 10 дни за готовността на държавите в Европа за справяне с пандемии България е на предпоследно място.

По думите му в момента такава готовност има само ВМА. „Създадохме диагностичен блок, който е залепен към Инфекциозната клиника. Създадохме съвършената клиника. Не е нужно да напуска пациентът сградата на болницата, за да се направи скенер, рентген, вирусологично изследване, включително с възможност за телемедицина. При някои инфекциозни заболявания при лечението не е нужно да преминават лекарите лично. По същия начин подхождаме и към инфекциозната ни клиника в Сливен“, каза ген. Мутафчийски.

По повод днешния празник на Военномедицинска академия – 131 години от създаването й, ген. Мутафчийски заяви, че днес е денят, в който трябва да се окаже уважение и да се споменат хората, които са дали много за институцията.

„Това са хора като бригаден генерал Златев, който имаше тежката задача да опази ВМА от закриване, ген. Тонев, който очерта визията за високотехнологична болница и за включването й в гражданското здравеопазване и ген. Петров, който изчисти дълговете на ВМА и постави основата за възпроизвеждането и в лицето на нашите курсанти. Моята задача е да следвам тези добри практики и с усилията на всички колеги да затвърждаваме името на болницата“, каза той.

По думите на началника на ВМА вече има 116 курсанти в специалността военен лекар от началото на проекта.

„Тази година всички новоприети курсанти са заявили по първо желание специалността „военен лекар“, което показва, че вече има доверие в тази програма“, подчерта началникът на болницата. Той допълни, че ВМА от една година има и симулационен център, в който се обучават и военните санитари. Те не са лекари, а войници, които се обучават да помагат в първите минути на бойното поле. Приключил е и първият курс на обучение за парамедици. Те имат по-висока квалификация от санитарите и трябва да помагат при пренасянето на пациентите и поддържането на жизнените им функции, но трябва ясно да бъдат разписани задълженията на парамедиците, обясни ген. Мутафчийски.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Q5ms

User Avatar Гост 01.12.2022 11:30:36

дълговете ги изчисти държавата чрез данъкоплатците,а бяха достигнали 120млн.лв.при очертавани визията и особено след включването в гражданското здравеопазване каквото и да значи това!

Още от Новини