Основната причина за раздвижването на ситуацията с трансплантациите у нас е в желанието на координаторите по донорство. Това заяви пред БНР Георги Пеев – единственият българин с две трансплантации – на сърце и бъбрек.
Той открои и конкретен специалист – координаторът на „Пирогов“ д-р Христов, който по думите му е показал, че когато има желание, може да се работи.
„Вие си спомняте, че в „Пирогов“ преди д-р Христов нямаше донорски ситуации, което беше някакъв абсолютен парадокс – в най-голямата спешна болница в България да не се реализират донорски ситуации. И след като беше сменен там координаторът, назначиха този млад човек, на който очевидно му се работи, създаде се нова организация и повече от половината донори миналата година са от „Пирогов“, отбеляза Георги Пеев и даде втори пример със столичната „Св. Анна“, откъдето дойде последната за миналата година донорска ситуация, която по думите на Пеев е резултат от назначаването също на млад координатор.
Той посочи, че мнението му се споделя и от специалистите по трансплантация.
„И тяхното мнение е като моето – че в донорските центрове, които са трийсет и малко на брой – това са големите столични болници плюс областните болници, трябва да се назначават млади хора, на които им се работи, т.е. координаторите трябва да бъдат активни. Това е основният проблем в България – да нямаме достатъчен брой донори и съответно достатъчно трансплантации“, коментира Георги Пеев и допълни, че моделът на работа трябва да се смени, ако искаме да се случи нещо добро.
Противно на масовото мнение, че проблемът често е в отказа на близките да дарят органите на своя починал роднина, Георги Пеев не смята така:
„Близките като цяло не отказват, в България това не е проблем. Българинът е склонен да дарява. Като му се обясни, като е запознат, като знае за какво става въпрос, като е говорено, българите като цяло са готови да помогнат. Това не е основният проблем. Основният проблем е друг – няма кой да ги пита“, смята той.
Според Георги Пеев създаването на нова Агенция по трансплантации, което се очаква, може да подпомогне процеса, като се създаде и нов модел на работа, при който „координаторите да работят по начина, по който работи д-р Христов в „Пирогов“ или д-р Маринова във Велико Търново“.
Коментари по темата