Август месец е пика на епидемията от ентеровируси. Голямата част от тях не се предават по въздушно-капков път, а по фекално-орален, затова и хигиената е от изключително значение. Това заяви вирусологът акад. Ангел Гълъбов на пресконференция днес.
Главният източник на инфекция са мръсните ръце, храната в обществените заведения, храната от пътуващи продавачи на царевица, хот-дог и др., обществените тоалетни. За превенция е необходимо ръцете да се мият често, плодовете и зеленчуците също трябва да се измиват внимателно преди ядене, както и месото.
Ентеровирусите са главните причинители на летния грип, каза акад. Гълъбов. „Голяма част от пациентите нямат никаква клиника, но са заразни, при други протича като летен грип, а при трети – пораженията да са страшни. При летния грип симптомите са зачервено гърло, повишена температура, но и гадене, повръщане и разстройство, тъй като вирусите се развиват в тънките черва. Инкубационният период е кратък – 1, 2 дни. В малък брой от случаите клиничната картина се проявява чрез преминаване на вируса от тънките черва в кръвния поток и се поразява централната нервна система. Тогава се поразяват сърдечния мускул, обвивката на сърцето и дори могат да причинят диабет от 1 тип“, поясни акад. Гълъбов.
По думите му ентеровирусните инфекции се лекуват само симптоматично, тъй като е невъзможно да бъдат направени ваксини за всичките им разновидности.
„През лятото се увеличават сексуално преносимите инфекции. Увеличават се заболяванията от ухапване от кърлежи. Нашата страна влиза в обсега на разпространение на кримска треска, като единствената ваксина в света срещу нея е разработена в България. Кърлежите от Северните склонове на Родопите, Странджа и Източна Стара планина причиняват марсилска треска. Лаймската болест пък е бактериална инфекция, която се лекува само с антибиотици“, каза акад. Гълъбов. По Южното Черноморие често срещана е папатациева треска, причинявана от ухапвания от папатаци. Лекува се с най-обикновени симпоматични средства.
Според акад. Гълъбов вирусът Зика не би трябвало да плаши никого, тъй като много по-голям проблем за бременните жени е рубеолата. „Единствените, които могат да пострадат от Зика са бременните жени, но при не повече от 10-15 на 100 плодът се изражда с микроцефалия. Друг е проблемът в България – рубеолата, която причинява много по-тежки уродства, глухота, вродена катаракта, пороци на сърцето, тежки увреждания на черния дроб и далака и умствено изоставане, ако майката се е заразила през първите три месеца от бременността“, каза той.
Сред страшните за децата вируси са коксаки вирус А16, който причинява мехури по устата, ръцете и нозете, а вече и случаи на енцефалити, както и ентеровирус А71, който причинява енцефалит и менингит. „Причинителят на EV71, е изолиран за първи път от дете с енцефалит в Калифорния през 1969 г. От тогава този вирус е бил изолиран периодично в различни части на света, причинявайки два типа епидемични взривове: малки - с неголям брой смъртни случаи и големи - с висока смъртност. Вторият тип епидемии е наблюдаван в България през 1975 г., когато заболяват 700 души, от които 44 завършват с фатален край и в Унгария през 1978 г., завършила с 45 смъртни случая. В момента взривът е в Барселона и Иберийския полуостров. В България заболяването беше ограничено с помощта на живата ваксина срещу полиомелит“, каза акад. Гълъбов. Той допълни, че по отношение на тези два вируса китайците готвят експериментални ваксини, които съвсем скоро вероятно ще влязат в употреба.
Коментари по темата