Все още не е достигнат етапът, на който да има одобрен архитектурен план за изграждането на Националната детска болница. Това казва директорът на държавната компания за изграждане на Националната детска болница Влатко Глигоров пред „24 часа“.
„В момента вървят обсъждания, като сме дали и становища по втория „функционален доклад“, който ще даде предпроектни данни за изготвяне на задание и идеен проект, необходими за проектиране и последващо строителство, а до края на годината ще бъде финализиран „Доклад за оборудване и обзавеждане“, концептуален план-задание за медицинско и немедицинско оборудване, изготвени от испанско-белгийски консултанти от ШОМ, партньори на Европейската инвестиционна банка, които са на база безвъзмездна финансова помощ от страна на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ)“, обяснява шефът на компанията пред изданието.
Той допълва още, че документите, които касаят строителството, оборудването и обзавеждането на болничния комплекс все още са в етап, в който не може да се направи прогноза на стойността на целия проект. „Относно приемането на еврото също не можем да прогнозираме, тъй като все още е неизвестна датата за неговото официално приемане. Но смятаме, че процесът на влизане на еврото няма да повлияе съществено на реализацията на проекта“, коментира той.
Националната детска болница ще разполага с 440 легла за стационарно лечение, разпределени в 26 клиники и отделения. Предвиждат се над 1500 души персонал
- поне 342-ма лекари и 577 медицински сестри, отчита той и уточнява, че към момента са разпределени 100 млн. лева държавен бюджет, от който дружеството покрива дейностите по проекта. „За всички останали дейности по изграждане, оборудване и обзавеждане, следва да се търси финансов ресурс от държавния бюджет и Националния план за възстановяване и устойчивост с цел финализиране на целия болничен комплекс“, допълва Глигоров и изразява увереност, че финализирането ще се случи в определените срокове – до 2028 г.
Той уверява, че компанията работи активно и постоянно с членовете на Обществения съвет и разчита на тяхната подкрепа и експертиза в целия процес.
От думите му става ясно още, че предстои да се приеме финален статут на бъдещото лечебно заведение след обсъждане на експертно и политическо ниво, така че към момента не е взето решение дали болницата ще се финансира директно от държавата или по друг начин.
Коментари по темата
македонски тарикат, едва-едва изкласил медицината, но с яки комунистически връзки, още като студентче...
Сигурни сме че всичко ще е наред, единия брат ще я построи а другия ще доставя нерегистрирани лекарства че даже и шеф иска да става мутрата
Румънците построиха огромна, съвременна, НЕвиртуална Детска болница за 3 години, нашите Ганьовци, мутри и луксозните им метреси още не са разчистили терена за такава у нас! Румънците съдиха и осъдиха Чаушеску, нашите Ганьовци вдигнаха паметник на Правешкия чукундур и се прехласват пред него!