burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев:

Грипът отшумя напълно

Педиатрите трябва да следят за респираторно-синцитиалния вирус при децата до петгодишна възраст

Броят на гриподобните оплаквания в страната в този момент са около три пъти по-малко от миналата година по това време. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), пред БНТ.

Освен това в референтната лаборатория на НЦЗПБ има десет пъти по-малко материали от тежко болни хора като от тях за миналата седмицата е доказан само един грипен вирус H3N2, който е характерен за тази година. Това, по думите на проф. Кантарджиев, показва, че грипната епидемия е отшумяла напълно.

Две са причините за нейната поява и необичайно големите й размери. „Първата е, че грипните щамове, които изолирахме във вече преминалата грипна епидемия, се оказаха от щам „Болзано“. Втората причина е, че епидемията започна с около месец по-рано и взе застрашителни размери. Вече сме средата на февруари, доста от случаите намаляха, не очакваме някакъв сериозен пик, но хигиенните мерки трябва да продължават да се взимат. Това е да избягваме контакт с кашлящи и кихащи хора, да си мием често ръцете, да избягваме тоалетни антимикробни кърпички, защото остават другите вируси“, допълни проф. Кантарджиев.

В момента циркулират вирусите, които са характерни за зимния и пролетния сезон. „Вирусите, които ни нападат в момента, са характерни за зимния сезон, но за разлика от грипния вирус не причиняват тежки усложнения. Грипният вирус причинява тези тежки пневмонии, от които умират много от възрастните пациенти, както и понякога прави възпаления на нервната система, докато вирусите, които циркулират, много рядко могат да причинят тези усложнения, но са неприятни. Предпазването от тях е като от грипа. Лекуват се симптоматично“, допълни проф. Кантарджиев.

Той обърна внимание на педиатрите да следят за респираторно-синцитиалния вирус. Той поразява не само недоносените, не само малките бебета, а и децата до петгодишна възраст и предизвиква тежка инфекция, допълни проф. Кантарджиев.

"През месец април вече ще имаме една заболеваемост, характерна за пролетно-летния сезон, но трябва да се имат предвид няколко неща. Тъй като доста хора боледуваха от грип тази година, трябва да знаят, че след тежка вирусна инфекция един-два месеца имунитетът е намален. Трябва да се пазим от други инфекции и се препоръчва разнообразна храна и хранителен режим, които да подобрят за кратко време имунитета", посъветва проф. Кантарджиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Z@%u

Още от Новини