Грипът у нас закъснява, като закъснението вече е съществено - повече от месец. Това станя ясно от думите на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в Сутрешния блок на БНТ. „Продължаваме да нямаме положителна проба“, уточни той и поясни, че все още е рано да се каже кои точно грипни щамове ще ни атакуват. Според него вероятният пик на грипната иинфекция ще бъде през януари и началото на февруари.
В Европа обаче грипната инфекция вече е широко разпространена и това се отнася особено за Португалия, Ирландия и Финландия, направи сравнение той.
Почти два пъти е нараснал броят на хората, които са се имунизирали, има дори места в страната, където ваксините не са достигнали, посочи д-р Кунчев. Все още обаче сме далеч от стойности, които могат да повлияят на епидемичното развитие.
Главният държавен здравен инспектор обясни, че по груби изчисления търсенето е между 250 000 и 300 000 дози ваксини, по програмата за хората над 65 години.
"Ще направим всичко възможно за догодина да достигнем точно тези цифри, защото очевидно интерес към ваксината има. Тази година бяха осигурени средства за 120 000 дози".
Той бе категоричен, че цялото количество ваксини ще бъде оползотроворено по предназначение и направи паралел с отминали години, когато близо една трета от ваксините са оставали неизползвани. По думите му няма краен срок за ваксинация, а ваксината развива имунитет за около 3 седмици. Дори и при стартирала епидемия, имунизацията може да предпази, всичко зависи обаче от времето на заразявене, поясни специалистът.
Д-р Кунчев се спря и на предпазния ефект на маските, като подчерта, че при активно дишане обикновените медицински маски се овлажняват за 10-15 минути, но има и маски, които издържат повече. По думите му шаловете вършат по-малко работа, но все пак могат да бъдат полезни, защото предпават от температурни шокове.
Коментари по темата