„Родителите трябва да запазят спокойствие и да наблюдават активно децата си. Може да се размине само с това и децата да останат здрави заразоносители. При поява на температура, болки в гърлото, гадене, повръщане, болки в коремчето, да се търси лекарска помощ.“ Това каза пред БНТ инфекционистът д-р Любена Андонова във връзка с починалото дете и откритото огнище на менингит в столична детска градина.
„При свръхострия менингококов сепсис леталитетът е над 90% - развива се за 6, 10, 24, максимум 48 часа. Пикът на заболеваемостта от менингококови инфекции е във възрастта между 6 месеца и 7 години, боледуват над 60% от заболелите. Въпросът е каква форма от тази менингококова болест ще се развие. За голямо съжаление, дори при развитието на съвременната медицина, леталитетът е над 90%“, каза още д-р Андонова.
Тя подчерта, че заразяването става по въздушно-капков път. „Заразяването става лесно, защото децата не носят маски. В 1-2% от населението винаги има менингококи. Въпросът е каква форма на заболяването от тази менингококова бактерия ще се развие“, уточни д-р Андонова.
Тя допълни, че ваксината е регистрирана в България, тя е препоръчителна и може да се постави на децата по желание на родителите.
„В САЩ и Великобритания има много висока заболяемост и там е задължителна за ученици и студенти. Ваксината може да се поставя във всяка възраст. Правила съм имунизация на 18-20-годишни деца по спешност, които е трябвало да бъдат приети в колеж. Винаги съм се учудвала как хора, които винаги са отказвали ваксини, в рамките на няколко дни си поставят 5-6 ваксини, за да може да учат в учебното заведение, което са си избрали“, каза д-р Андонова.
Коментари по темата
Щом трябва и антиваксерите обръщат палачинката.