burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Баликова: Онкопрофилактиката у нас остава на ниско ниво

Хубаво е, че голям процент от работодателите имат допълнителни прегледи, които предлагат на служителите си, посочи онколожката

Д-р Баликова: Онкопрофилактиката у нас остава на ниско ниво

„Има напредък по отношение на профилактиката при младите хора и това се дължи и на кампаниите, които се правят напоследък. Проблем има при по-възрастните пациенти, за тях няма стимули“. Това каза пред Bulgaria ON AIR онколожката д-р Петя Баликова. По думите й обичайно за страната ни е поведението, при което ако хората нямат оплаквания, те не търсят помощ.

Тя бе категорична, че в последно време е налице едно също много положителен факт – ангажираността на работодателите. „Хубаво е, че голям процент от работодателите имат допълнителни прегледи, които предлагат на служителите си“, коментира лекарката.

В същото време д-р Баликова посочи, че профилактиката си остава на ниско ниво и нямаме национална скринингова програма. „Една скринингова програма трябва да определя регулярни посещения при специалист, примерно на всеки 6 месеца хора от кои групи следва да провеждат прегледи. И трябва да има санкции, ако не се прави. Ние разчитаме на добрата воля и здравната култура“, коментира специалистката.

Тя се спря и на темата за фамилната обремененост при рака на гърдата и вниманието, което трябва да се отделя на този фактор.

„Имайки баба или леля с онкологично заболяване, на всеки две години трябва да си правят задължителен преглед. Мамографията е препоръчителна след 45-годишна възраст. Голяма внимание трябва да се обръща около менопаузата – в този период хормонални проблеми могат да отключат редица заболявания“, каза д-р Баликова.

Тя призова хората да проявяват интерес към заболяванията, които са имали в родословието си по принцип, и да не пренебрегват тази информация, защото тя е важна. Според нея хората се страхуват да се изследват, дори и при фамилна обремененост, защото предпочитат неизвестното пред това да се изправят срещу болестта, а ранното откриване дава по-голям шанс за ефективно лечение.

Д-р Баликова обясни още, че съвременната образна диагностика дава изключително богати възможности за прецизна диагностика на рака на гърдата, в това число ядрено-магнитен резонанс и PET-скенер, както и за различни видове биопсии.

„Всичко може да бъде извършено в много центрове в страната, но достъпът до тях е по-трудно установим. Връзката между звената в здравната система куца“, каза още онколожката.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3WuT

User Avatar Largo 06.10.2024 17:31:59

Ква профилактика след като хората ги е страх от вас бе престъпници долни защото им дерете кожите и хората нямат пари за здраве на всичкото отгоре им слагате фалшиви диагнози а после защо биели докторите , защото ви е малко, ако е някои жълтопаветник веднага ще го вдигнете на крака нали ама за народа да мре кучета го яли

User Avatar Гост 06.10.2024 14:20:26

КАКВА РАЗТЪРСВАЩА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ! Жалко, че постоянно се появяват такива "изяви" в медиите на неподготвени колеги. В случая няма представа за профилактиката в първичната помощ.

Още от Новини