„Розацеята реагира бурно на слънчевата светлина и се изявява в общо зачервяване в областта на лицето – най-вече по бузите, челото и носа, но се характеризира и с една интензивна сухота, усещане за опънатост, дискомфорт, дори парене. Това са най-често субективните усещания на пациента, докато клиничната изява е с този дифузен еритем и единични дилатирани кръвоносни съдове, които понякога могат да формират и капилярни мрежи“, разказа в подкаста на БНР „Кожа и здраве“ д-р Веселина Бельова, дерматолог в УМБАЛ „Лозенец“.
Тя посочи, че пациентите днес са доста добре информирани как трябва да контролират заболяването си, но това не е така при хората, които не са наясно, че имат розацея, която се развива в четири стадия. „Първият стадий се появява първо само при стресови фактори и изчезва. Тогава пациентите се объркват, че имат алергия. При тези, които не са наясно, че имат розацея, може бързо да се достигне до четвъртия последен стадий и тогава да се наложи и оперативно лечение“, каза д-р Бельова.
Тя посочи, че никое зачервяване на кожата не е нормално и изисква консултация със специалист.
Д-р Бельова съобщи, че последните изследвания сочат за връзка между розацеята и оксидативния стрес – замърсената околна среда. Други рискови фактори са излагането на висока температура, парна баня, сауна, излагане на силен студ – резките температурни промени.
„Много важна роля като цяло оказва начинът на живот, фототипът, стресът в работата, начинът на хранене, как се контролира болестта чрез дългосрочна ремисия и редовно посещение при дерматолог, за да се провежда терапията навреме, за да не се достигне до състояние на хиперплазия. По-застрашени от розацея са жените и то при хормонални промени като предменопаузата“, каза още д-р Бельова.
Целия епизод на подкаста можете да чуете тук.
Коментари по темата