„До този момент нямаме ясен отговор на въпроса, ако лекар няма персонален електронен подпис как ще практикува своята професия в пълния й размер, в това число изписването на антибиотик“. Това казва пред „24 часа“ зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов във връзка с изтичащия срок, в който действат едновременно и хартиените, и е-рецептите за антибиотици.
Припомняме, с нормативни промени бе решено да има гратисен период на действие и на двата носителя – хартиен и електронен, който приключва на 1 април тази година и след който отново ще остане единствено е-рецептата.
Д-р Брънзалов припомня и предложението на БЛС за пилотни джипи практики, които трябваше да работят в този период само с е-рецепти за всички медикаменти и чрез които да бъдат установени и отстранени възможните проблеми. „Това беше предложение на Българския лекарски съюз пред премиера, което се прие. Нито една стъпка обаче не бе направена да се създадат такива практики, за да имаме база, на която да стъпим и да надграждаме въпросното електронно предписание на антибиотици“, посочва той.
„Първоначалната идея беше всички медикаменти да се изписват с електронни рецепти, не само антибиотиците и антидиабетичните медикаменти. Ние бяхме поставени пред свършен факт. Въведе се и антидиабетните средства да бъдат изписвани само електронно ни не стана ясно как ще се закупуват от аптеката - през НЗОК или свободно. Тогава обаче защо постоянно има липса на този вид медикаменти?“, пита общопрактикуващият лекар.
Запитан какъв според него би бил резултатът, ако чрез пилотната практика за електронните рецепти бяха пускани за изписване всички лекарства, той заявява: „Щеше да настане още по-голям хаос. Затова ресорният зам.-министър, който е натоварен със задължението да отстрани тези нередности – проф. Гетов, според мен няма моралното право да е на поста си, тъй като той е основният виновник за хаоса с електронните рецепти и трябваше да си подаде оставката“.
От думите му става ясно още, че не е изпълнено и обещанието на видно място на сайта на МЗ да бъдат упоменати всички налични в страната лекарства, които могат да се използват от лекарите като предписание за лечение на техните пациенти. „Нямаме реална представа какво да изписваме, включително медикаменти, които се изписват по НЗОК. Дори именно лекарствата, които се изписват и се отпускат по НЗОК, имат различни кодове в зависимост от дистрибутора или вносителя. Но защо е нужно това? Ако едно лекарство е с два кода, единият ще се изпълни в аптеката, а другият не ли? Това е истински тормоз както за нас, така и за пациентите. Имаше достатъчно време тези проблеми да се анализират и отстранят“, коментира медикът.
От БЛС все още нямат отговор на въпроса как българските лекари, които са без електронен подпис или смартфон, ще лекуват пациентите си. „Ние не сме длъжни да имаме електронен подпис или смартфон. Не искам лекарите да бъдат обвинявани за това, защото по-малко лекар ли е един специалист, който няма тези атрибути?“, пита д-р Брънзалов.
Зам.-председателят на УС на БЛС се спира и на въпроса с повишаването на реимбурсацията на лекарствата за сърдечносъдови заболявания, прието преди дни от НЗОК. „Обществото ни отново не е информирано достатъчно по темата, защото информацията е изкривена. От всяка група за медикаменти, с които се лекуват сърдечносъдови заболявания, най-евтиното само ще бъде безплатно“, подчертава той и прогнозира, че неяснотата по темата ще доведе до още по-голямо невротизиране на джипи-практиките.
В коментар на възможностите за нов здравен министър и вероятната кандидатура на настоящия зам.-министър проф. Илко Гетов, д-р Николай Брънзалов заявява: „Като зам.-министър проф. Гетов не успя да промени нищо. Ние не подкрепяме подобна кандидатура, тъй като, ако той бъде избран за министър, това ще предизвика сериозни сътресения в системата на здравеопазването. А той няма и моралното право да приеме тази кандидатура. Ние сме категорично против. Здравеопазването ни има нужда от истински реформи, а не само от голи обещания“.
Коментари по темата
Аз пък мислех, че е прокси на производителите на Вазелин
Нито Гетов, нито Пандов разбират от здравеопазване. Дано сами го разберат. А защо не Симидчиев?
Не на диктатурата!
Трябва да бъдат валидни и двата начина на изписване- електронен и хартиен.
Всеки който иска да упражнява някаква дейност си осигурява необходимите за това инструменти. В случая за да лекуваш и предписваш - електронен подпис. Който не му харесва да си седи вкъщи.
Мда ,само че това важи за сектори в които всичко се плаща по пазарни цени ,а не се подг ъзува на пролетариата за без пари с обслужване на корем при това. Така,че няма да си купя ехограф за да преглеждам пролетарската тълпа безплатно. Само когато ще са готови да плашат труда на лекаря. За да ползвам смартфон и електронен подпис у дома на пациента таксата почва от 80лв .само тогава иначе няма за какво.
Аптекари, не се занивамайте с БЛС. Далече сте от това ниво. Продавайте лекарствата и изпълнявайте рецептите.
Гетов е прокси на фарма-мафията заедно с Пандов.
Много точно!
И до сега лекарствените продукти са се реферирали по този с най-ниска цена в групата. Какво значи "не е информирано обществото, изкривена информация" , интриги да се създават. От извесно време насам БЛС вместо да се заеме с присъщите му дейности се занимава с нагнетяване на напрежение и създаване на интриги.
До Цвъ Цвъ: Не всички лекари работят с НЗОК.
Съвпада напълно с моето мнение!
И как отчита лекаря без електронен подпис дейност към РЗОК ? Нещо шикалкавят тези от БЛС !!!
Има частни практики, които не работят с касата, има предписване за себе си, за семейството, за безброй случаи извън кабинета...
Не знаех, че БЛС назначава министри. Да се преобразуват в политическа партия най-сетне
Всеки има право да дава мнение относно това, кой става или не става за министър. Не сме като в русийката ти (засега!), където всичко го решава Царь Государь!