burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Василева: Невероятни и абсурдни страхове отблъскват хората от кръводаряване

Д-р Василева: Невероятни и абсурдни страхове отблъскват хората от кръводаряване

Митове и страхове отблъскват немалка част от хората от доброволното кръводаряване. Това сподели пред БНР д-р Василина Василева, началник на Отделение „Кръводаряване“ в Районния центъра по трансфузионна хематология (РЦТХ) в Плевен.

По думите й медиците се сблъскват с невероятни и дори абсурдни страхове и опасения у хората, най-устойчивият от които е страхът от зараза, главно от хепатит, но има и други:

„Споделят за страх от игла, от прилошаване, дори и от смърт“, казва д-р Василева.

Тя е категорична, че хората са зле информирани и не познават същината на акта на кръводаряване – мислят, че им предстои нещо страшно, нещо ужасно, че ще се лее кръв и задължително ще им прилошее. Единици са тези, които разбират хуманната страна на даряването на кръв и това, че по този начин се спасява човешки живот, допълва хематологът. 

Плевен не прави изключение от тенденцията в страната на спад в броя на доброволните кръводарители. В Районния център за трансфузионна хематология отчитат намаление с близо 300 само през април и посочват, че от средно 900 дарители за месец, през този период са били 602-ма.

Освен че намалява активността на дарителите, които идват на място в центъра, спад се наблюдава и при организираното кръводаряване по общини и големи фирми в региона. През 2021 г. не е отчетена нито една такава акция, сочи статистиката на РЦТХ.

Според д-р Василева дефицитът на кръв и кръвни продукти става все по-осезаем, защото в Плевен се откриват нови болнични отделения, които се нуждаят от допълнителни количества, и това важи не само за спешни пациенти, но и за хора със специфични заболявания, при които се налага редовно кръвопреливане.

Снабдени сме със съвременни еднократни китове, които са стерилни и работата с тях дава абсолютна сигурност и спокойствие, че дарителят не може да бъде заразен, категорична е специалистката. Д-р Василева смята още, че хората трябва да бъдат запознати с това, за да преодолеят страховете си.

„Модерната медицина гарантира безопасно даряване на кръв, което изключва всякаква вероятност от заразяване. Процедурата е кратка, не е свързана с болка, а на дарителите се осигурява комфорт в приятна обстановка и присъствие на медицински персонал, за да се избегне всякакво психическо натоварване“, обобщава тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   *6%9

Още от Новини