burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Велислава Петрова: Смъртността при COVID-19 е от 3 до 15 пъти по-висока от тази при грип

Подходът относно колективния имунитет не е просто неетичен, това не е научно подплатена стратегия

Д-р Велислава Петрова: Смъртността при COVID-19 е от 3 до 15 пъти по-висока от тази при грип

„България, както и повечето държави в Европа, в момента са в т.нар. втора вълна на COVID-19. Това е една естествена прогресия на епидемията, след като имаше повече общуване през лятото с други хора“. Това заяви пред Нова телевизия вирусологът д-р Велислава Петрова от Университета в Кембридж, здравен консултант в ООН.

"Ако видите начина, по който реагират държавите на световно ниво преди и сега, ще видите, че ситуацията е като в България", допълни тя. COVID-19 категорично не е просто един грип. Смъртността при него е от 3 до 15 пъти по-висока при различните възрастови групи. Идеята, че се създава изкуствена паника, не отговаря на реалността”, категорична бе д-р Петрова.

Тя припомни, че още в началото е имало усилия за ограничаване на случаите и разпространението. Това обаче не се е случило, защото е трябвало да има пътуване между държавите, видял се е и ефектът върху икономиката и безработицата.

"Тези неща сега се взимат предвид. Дори и сега да изглежда нелогично, че България не се затваря, всъщност е в пълен унисон с останалите страни", каза д-р Петрова. По думите й трябва да се види и каква е смъртността.

„В началото на втората фаза има по-ниска смъртност. Това обаче е естествен процес на епидемията. Сега боледуват повече млади хора. Нивото на смъртност на хора под 30-40 години е по-високо", обясни вирусологът и посочи, че бумът на случаи ще доведе и до бум на смъртност, защото младите хора ще общуват и с по-възрастни през цялото време. „След като те са заразени, ще заразят и по-възрастните", каза тя.

"Виждам три основни елемента от общото говорене за вируса. Едното е свързано с носенето на маски. Трябва да се вземе предвид, че когато СЗО взема решение, го прави на база на резултати. В началото нямаше достатъчно данни дали маските пазят, сега обаче има научна информация, която показва, че маските работят", категорична бе специалистката.

Тя се спря и на темата за колективния имунитет.

"Този подход е не само неетичен. Колективният имунитет и т.нар. пример на Швеция по никакъв начин не е научно подплатена стратегия. Тя разчита на факта, че когато се разболееш веднъж, повече не може да ти се случи. Това обаче не е така и се увеличават случаите, повторени от коронавируса. Тази стратегия не дава никаква гаранция, а напротив, само заблуди", подчерта д-р Петрова.

В отговор на въпрос за качествата и значението на лекарството ремдесивир, с което бе лекуван президентът Доналд Тръмп, вирусологът обясни, че има редица добри проучвания за медикамента.

„Има резон в използването му срещу COVID-19. Той все пак си минава през определени фази на тестване и ще се види дали влиянието му е достатъчно продължително", обобщи д-р Петрова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gtrU

User Avatar Elf 19.10.2020 18:16:51

Na tazi hubavica li da viarvam ili na проф. Дидие Раулт?

User Avatar 999 15.10.2020 19:10:24

Кое точно е научно подплатена стратегия? Фактът, че публикациите, изказванията пред медии и претенциозните умозаключения на знайни и незнайни експерти са повече от броя на заразените с коронавирус всвета, означава, че още никой не може да претендира за научност насподеленото от него. Няма по-етична стратегия от колективния имунитет. Той приридна даденост. Вярно, изисква време, но е сарзан с човешка намеса. Спорни, от етична гледна точка, са човешките действия и преценки. Природата етика не знае. Добре е да не прекаляваме със стремежите да й се противопоставяме. Дори и в Кеймбидж...

User Avatar Бойко Господинов 15.10.2020 17:39:39

Като има опасност по-младите да заразят по-възрастните, мерките да се насочат към тях! Щото младите трябва да ходят на работа да им заработват пенсиите.

User Avatar Бойко Господинов 15.10.2020 17:35:07

Като стана дума за колективен имунитет, най-прдължителен и най-стабилен е имунитета след ппеболедуване. Ако няма такъв каква е ползата от ваксините?

User Avatar Минаващ 16.10.2020 15:22:52

Ти да не си Борисовият Бойко, ве?! Като ти чета простотиите, натам отиват нещата. Гледай си магистралите и недей да пишеш зе неща, които са на светлинни години от ума ти! Английски научили ли?

User Avatar Бойко Господинов 15.10.2020 17:31:05

Как я смятате смъртността ако не е тайна, че нещо май има разминаване във данните.

User Avatar Да да 15.10.2020 11:58:26

Да се смея ли да плача ли, а може би и двете заедно?

User Avatar Гост 15.10.2020 14:20:49

Ей Кътев, ти си жив. Решихме, че те е гътнал ковида

User Avatar Да да 16.10.2020 08:17:18

Ха ха ха ха

User Avatar Гост 15.10.2020 11:47:40

А анестезиолога Ненков, какво мисли?

Още от Новини