burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Виктория Иванова: Препоръчвам неврологията на всички колеги, които имат изследователски дух и желание за развитие

Д-р Виктория Иванова: Препоръчвам неврологията на всички колеги, които имат изследователски дух и желание за развитие

Д-р Виктория Иванова е само на 25 години и вече е част от екипа на ВМА. Завършва медицина през миналата година в Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". От студентската скамейка започва работа в една от водещите неврологични клиники в България - невлологията на ВМА, ръководена от доц. Стефка Мантарова.

Д-р Иванова, как избрахте неврологията за своя професионален път?

За разлика от мои колеги, аз до последно не бях сигурна, че искам да следвам медицина. Когато започнах в университа пък не бях сигурна към коя сфера да се насоча. По време на четвърти курс моите асистенти по неврология ни поканиха на вечеря по случай Деня на лекаря. В края на вечерта те ме убедиха да започна работа в отделението като болногледач. Казах си - какво толкова, ще поработя там един - два месеца, добре ще ми се отрази опитът.

В крайна сметка останах там до края на следването си, открих своята страст към неврологията и реших да продължа да се развивам в тази област. Тук е мястото да благодаря на моето семейство, което ме подкрепи в избора ми на професия, въпреки че съм първият лекар сред тях, произхождам от фамилия на икономисти. С огромно вълнение и амбиция приемам предизвикателствата, които ми предстоят в медицинската практика, и се стремя да допринеса за подобряване на здравето и благополучието на нашите пациенти.

Кои са вашите учители в специалността – тези, на които дължите най-много за формирането си като личност и лекар?

Много от практическите и теоретични знания съм получила от моите преподаватели и първи колеги в УМБАЛ "Софиямед". Но най-голяма благодарност дължа на доц. Стефка Мантарова, която ми предостави възможността да се развивам като млад лекар в сферата на неврологията, както и на целия екип на ВМА за тяхната подкрепа и вдъхновение.

Как се промени потокът на пациентите през студените зимни дни? Какви пациенти най-често посещават клиниката и се нуждаят от лечение?

През последния месец потоците от пациенти значително намаляха поради студеното време и леда. Повечето от нашите пациенти са възрастни хора, а всички знаем колко опасни могат да бъдат травмите от падане за тях. В клиниката постъпват пациенти от всякакви възрасти и състояния.

Неврологията е много обширна медицинска специалност, която обхваща широк спектър от заболявания. В нея се включват както спешни състояния като инсулти и невроинфекции, така и планирани консултации за диагностика и лечение на хронични заболявания, като множествена склероза и миастения гравис. Неврологията се занимава и с по-леки оплаквания, като болки в кръста и шийната област.

Какви са вашите впечатления – научи ли се българинът да се грижи повече за здравето си, да търси профилактични прегледи за повишено кръвно налягане, което е водещ рисков фактор за мозъчни инсулти?

Моите наблюдения са, че здравната култура на българското население прогресивно се подобрява. Все повече хора се отнасят сериозно към здравето си и редовно провеждат профилактични прегледи. За съжаление, все още има социални групи, които срещат затруднения в достъпа до здравни услуги, като например възрастни хора, които не са самостоятелно подвижни или живеят в отдалечени региони. Ние насърчаваме всички да имат апарат за измерване на кръвно налягане в дома си – това е лесен и ефективен начин да следят здравословното си състояние и да предотвратят по сериозни инциденти.

От кои принципи се ръководите в общуването с пациентите и техните близки?

Най-важният принцип, който следвам в работата си, е човечността и взаимната съпричастност. Когато започвах работа в Отделението по интензивни грижи и реанимация, ръководителят ми ми каза, че трябва да се отнасям към всеки пациент като към свой близък и винаги да се питам дали бих постъпила по същия начин с мой роднина например. Тези съвети са останали в съзнанието ми и се опитвам да ги прилагам ежедневно в практиката си.

Кои качества цените най-много у колегите си?

Радвам се, че вече на много места са преодолени старите разбирания, според които безкрайният извънреден труд и отдадеността на работата за сметка на личното здраве са считани за норма. Щастлива съм да кажа, че с моите колеги работим в позитивна и хармонична среда, в която се зачита мнението на всеки и проблемите се адресират по адекватен начин.

Кои области на неврологията намирате за най-интересни и предизвикателни и бихте искали да работите върху тях?

Като млад лекар, всичко в неврологията ми се струва изключително интересно. Възползвам се от всяка възможност да науча нещо ново. Особен интерес проявявам към невропсихологията и дегенеративните заболявания. Надявам се в бъдеще да имам възможност да се развивам в научната сфера и да продължа да разширявам знанията си.

Какъв съвет бихте дали на колегите си, които искат да се посветят на неврологията?

Неврологията е една изключително обширна и динамична специалност, която изисква отлични теоретични познания и умели диагностични умения. Препоръчвам я на всички колеги, които имат изследователски дух и желание за развитие. Това, което привлече мен в специалността е, че тя предлага възможности за работа както в клиничната практика, така и в частен кабинет, клинични изследвания и научни трудове.

Коя своя мечта бихте искали да видите сбъдната през новата година?

Към момента съм изпълнила повечето си цели за годината, но ако трябва да изразя още едно желание, то би било да дойде по-топло време и да се насладя на една приятна почивка на плажа.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CpTv

Още от Кой сте Вие, докторе