„Физиологично европейката навлиза в менопауза между 50 и 52 години. 12-13 години по-рано започват едни дискретни промени в намаляване функцията на яйчника. Пациентът нищо не усеща, те могат да бъдат установени единствено със специфични изследвания. Тази функция на намаляване рефлектира най-вече във възможността за зачеване и във времето това се засилва“. Това каза акушер-гинекологът д-р Явор Владимиров пред БНТ.
По думите му 10-15% от жените навлизат в менопауза между 40 и 45 години, а в отделни случаи – и преди 40-те. Това означава, че организмът на жена от тази група започва да се променя още на 27-28 години и тя може да изпита затруднения, ако реши да има дете по-късно.
„Около 50% от случаите на ранна менопауза са заложени генетично, но много влияят и околната среда, начинът на хранене и начинът на живот – както при жените, така и при мъжете“, поясни д-р Владимиров.
Специалистът е един от лекарите, участващи в кампания в подкрепа на майчинството и репродуктивното здраве, която включва и безплатно изследване на яйчниците и яйчниковия резерв.
Той подчерта, че самият тест е много лесен за реализация. „По време на цикъла, между втория и седмия ден, се прави ултразвуков преглед и се взима кръв за специфични хормони. Въз основа на тези резултати можем да направим прогноза за резерва на яйчника и да видим дали той отговаря на календарната възраст. Ако той не отговаря, да обърнем внимание на младата жена да забременее по-бързо по спонтанен начин, защото след 5 години ще е трудно дори и чрез инвитро технологиите“, каза д-р Владимиров.
Независимо дали ще желаят собствено дете или не, жените трябва да знаят своето състояние, за да могат да планират своето бъдеще, допълни той.
Коментари по темата