„В рамките на един месец може да бъде създадена ваксина, която да е адаптирана към всяка една мутация, включително и към нов щам на COVID”. Това заяви пред Нова телевизия инфекционистът д-р Трифон Вълков, уточнявайки, че говори за РНК ваксините.
Между 4 и 6 седмици ще са нужни за адаптация на РНК базираните ваксини към нова мутация, посочи той. Проблем би било обаче, ако се наложи изменените ваксини да минават през цялата серия клинични проучвания и отново да кандидатстват за одобрение пред ЕМА. Възможно е обаче тяхната регулация да бъде подобна на тази при сезонните грипни ваксини, чиито състав се променя често без нужда от тежки административни стъпки преди приложението им, предположи той. Всичко зависи от производствените мощности на компаниите, изтъкна специалистът.
Според него България има всички предпоставки да изгради колективен имунитет срещу коронавируса и познатите до момента негови варианти до края на годината. Нужно е обаче да се подобри ваксиналната кампания.
По думите му ситуацията в Индия представлява сериозен проблем за здравните власти в глобален мащаб. „До момента, в който някъде по света тази инфекция все още циркулира сред населението, в човешкия организъм тя намира благоприятни условия да домутира“, каза той. По думите му, ако протекат мутации, които да доведат до появата на нов щам, чието поведение няма как да се предвиди, то тогава цялата ваксинационна кампания се връща в изходно ниво.
Д-р Трифонов коментира и разработването на лекарства срещу вируса, като поясни, че в момента се работи по създаването на различни моноклонални антитела. От думите му обаче стана ясно, че чрез прилагането им се увеличава риска от създаването на т. нар. escape мутации на вируса. Затова невинаги на тях се гледа с добро око, отбеляза специалистът.
В края на годината или началото на другата е възможно обаче да се създадат различни антивирусни препарати.
Коментари по темата