burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Георги Миндов: И София остава без лични лекари

Д-р Георги Миндов: И София остава без лични лекари

„София последните десетилетия нарасна като брой население и остава без лични лекари. Хората, които идват да живеят и работят в столицата, се увеличават с всеки изминал ден, а личните лекари намаляват с около 10%“, коментира пред „България он ер“ председателят на Етичната комисия на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари и на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари - д-р Георги Миндов.

Той допълни, че специалността обща медицина не е привлекателна за младите хора в България. Основната причина за това е, че лекарят трябва да има 24-часово разположение и да осигури денонощна грижа за пациентите си. В София това се постига, но в провинцията е трудно.

„Не можем да работим непрекъснато – по 24 часа. Отделен е проблемът със специализациите. Преди няколко седмици излезе наредба на Министерството на здравеопазването (МЗ) по този въпрос. Има няколко положителни опита да се направи пробив, да се увеличи интересът към специалността, но те малко или много са половинчати. Малко, защото се допуска теоретично дистанционно обучение за 8 месеца, но за сметка на това, трябва да се работи 28 месеца на пълен работен ден като практически стаж. През това време лекарите могат да получават малко под 1000 лв. месечно. Кой млад човек ще живее с 900 лв. максимум месечно в продължение на 2 години и половина?“, заяви д-р Миндов.

Според него трябва много внимателно да бъде прреценено дали имаме нужда от общопрактикуващи лекари, така както всяка година намаляват тяхното финансиране. По препоръки на Световната банка трябва да се отделят 12% от средствата за здраве, сега са под 6%.

„Сега имаме надежди, че този Национален рамков договор, за който започват преговорите, ще бъде за период от 3 години. Имаме добро представителство в Българския лекарски съюз и начертаваме опорни точки, от които няма да отстъпим и ако не се случат, дори няма да се подпише този рамков договор. Всичко е въпрос на макрополитика, на брутен вътрешен продукт и на пари, които се отделят за здравеопазване. Министър Кирил Ананиев иска да направи реформа, но тя не се прави, за да се спестят едни пари. Реформа се прави с пари, т.е. той е зависим от финансовото министерство. То определя бюджета на НЗОК, а не МЗ“, допълни д-р Миндов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VZbz

User Avatar 999 13.08.2019 07:49:00

Активистите на НСОПЛБ яха едни от последните явили се на изпит за специалност. Ръководството на сдружението до последно саботираше акредитацията на учебни практики. НОСПЛБ подкрепи на практика продължаването на срока за работа без специалност. Това затвърди позицията на ОПЛ като писач на направления, аутсайдер без право на мнение. Никой не поставя възрастови граници на работещите, така че младите няма как да се вмъкнат в системата. Ако някой млад лекар все пак успее, той става обект на интриги, тенденциозни проверки, заплахи и натиск да се откаже. Тогава не получава никаква подкрепа, дори и от НСОПЛБ. Отделен въпрос е, че ОПЛ е най-ниско платеният лекар, с на-неблагоприятни условия за работа, сам носещ отговорност за всичко в практиката си.

User Avatar Гост 13.08.2019 09:36:59

Теб ,когато майка ти те е карала като малък в поликлиниката на преглед, питала ли е дали лекаря има специалност?

User Avatar 999 13.08.2019 10:10:43

Моята майка очевидно е била внимателна. Не знам за твоята.

User Avatar Ministar Ananiev 12.08.2019 11:44:52

Znam za problema.Mestia go i varvim kam Semashko.Az taka si znam.

Още от Новини