„Въпреки че няма много поледици, всички спешни отделния са изключително натоварени, дори на моменти доста трудно обработваме огромния брой пациенти. Хората подценяват сезона и травматизма, всеки си мисли, че няма как да му се случи, но спешните отделения са пълни с хора със счупвания на костите на китките, счупвания на бедрената шийка, раменната кост“. Това каза пред Bulgaria ON AIR ортопедът д-р Росен Георгиев.
Той апелира ако има съмнения за счупване, да се потърси медицинско заведение в най-кратък срок.
„Има ли силно изразен оток, болка при движение, невъзможност за използване на крайника, е хубаво да не се чака. Едно изчакване може да доведе до усложнения“, коментира специалистът. Той обясни и как хората могат да си помогнат сами до получаването на специализирана помощ: да се намали натоварването на крайника, след което той да се постави нависоко и да се сложи лед, както и да се направи обездвижване при първа възможност.
За избягването на травматизъм пък е добре през зимата обувките да са стегнати, да са с хубав грайфер, да са високи, препоръчително е да са над глезена, посъветва още д-р Георгиев.
„За съжаление, ежедневно се срещаме с пациенти, които по една или друга причина не търсят лекарска помощ и се самолекуват. Мислят, че ще мине, че положението им не е за лекар, но последиците може да са големи. Може да има ограничение на функцията, скъсване на връзки около ставите, неразпознати и лошо зараснали счупвания, което води до ограничаване на функцията, води до посттравматични артрозни изменения, които влошават качеството на живот и качеството на функциите“, коментира ортопедът.
Той коментира и по-леките случаи на травма на крайник – изкълчването. По думите му то може да бъде няколко вида, като например контузия на меките тъкани, но може да има и пълно изваждане на ставата и раздалечение на костите една от друга, което по думите му винаги е свързано с голям травматизъм. „Така че едно изкълчване може да бъде съвсем банално, но може и да доведе до инвалидизация на ставите“, коментира специалистът.
90% от изкълчванията са леки и минават от 5 до 10 дни, но има и сериозни такива, които налагат лекарска намеса, обобщи той.
Д-р Георгиев коментира и възстановяването след травма. „Рехабилитацията и физиотерапията са изключително важни след всеки един травматизъм. Всяка една става, всяко едно счупване си има специфични упражнения, които могат да се правят, естествено под наблюдението на специалист в тази област. Важно е възрастните хора да посещават редовно личния си лекар, ендокринолога си, да подготвят костите си за зимата, да се следи остеопорозата им, защото причината за тези счупвания в голяма степен са поради влошаването на костната структура“, посочи още д-р Росен Георгиев.
Коментари по темата