„Всички промени, предложени в преходни и заключителни разпоредби на бюджета на НЗОК, са свързани с бюджетирането на сектор „Здравеопазване“ през следващата година. За да могат да се регламентират финансовите потоци, би следвало да се извършат и тези законодателни промени“. Това е позицията на председателя на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова, изказана днес пред БНР.
Тя посочи, че бюджетът на Касата за здравноосигурителни плащания догодина се увеличава с над 400 млн. лв. и припомни, че в парламента има практика да се променят други закони през преходни и заключителни разпоредби.
По думите й, по въпросните промени има възможност за обсъждания и предложения, тъй като те ще минат на две четения в Народното събрание. „Така че в никакъв случай не можем да кажем, че това са финалните предложения. Ще бъдат чути мненията на всички заинтересовани“, увери д-р Дариткова.
„Има смисъл в обединяването и оптимизирането на структурите от гледна точка на това, че досега наистина се получаваше сериозно забавяне например от циркулирането на документи от ЦФЛД, препращането на част от документацията и процедурите към Здравната каса, произнасянето на различни комисии; факт е, че родителите на децата сами търсеха оферти за лечение в чужбина – искаме всичко това да бъде преодоляно и това е идеята и логиката на обединението на Фонда за лечение на деца, на Комисията за лечение и включването им в структурите на Здравната каса“, коментира тя.
На забележка, че членове на Обществения съвет към Фонда са разтревожени от това как ще се осъществи прозрачността при вземането на решения за лечение на децата, Дариткова заяви, че за нея не са важни интересите на Обществения съвет. След това тя все пак уточни, че е важно да се намери „такава роля на Обществения съвет, че те да спомагат за прозрачното разпределяне на процедурите, но в никакъв случай това да не води до допълнително забавяне“.
„Нали всички твърдим, че искаме по-ефективна здравна система и по-рационално изразходване на средствата. Това е целта на тези законодателни предложения“, каза председателят на здравната комисия.
Даниела Дариткова се спря на залегналите в проекта текстове, свързани с качеството на лечението, като посочи, че те вменяват на съсловните организации от сектора – БЛС, БЗС, БФС и БАПЗГ, „да утвърдят най-после правилата за добра медицинска практика – нещо, което има пряко отношение към качеството на дейността“.
В заключение депутатът от ГЕРБ заяви, че очаква конструктивни критики и предложения към текстовете след влизането им в пленарната зала.
Коментари по темата
Не, не ми се иска. Проблемът е че наистина става все по-зле и не се вижда тенденция за подобряване на ситуацията. Хората, които взимат решенията са неподготвени и некомпетентни и компенсират липсата на капацитет с "непреклонност".
Селска, провинциална наглост ! На деветата година от управлението ще започват нещо .... Негодници наглеци
Оперативен център за спешни ситуации, който представлява успешен интегриран модел, включващ дейности по гражданска защита, спешна медицинска помощ, пожарна безопасност, действия при бедствия, аварии и катастрофи. Това е спешна помощ
Довиждане! Слизане от власт.
Иска ви се
Властта покварява. Абсолютната власт покварява абсолютно.
ГЕРБ никога не са искали да слушат. Съобразяват се само под натиск, когато Борисов се уплаши от протести. Дори в предлаганите промени да имаше някакъв смисъл, начинът по който се въвеждат е неприемлив. Освен това точно ГЕРБ създадоха АМО, те пренаписаха маса закони, за да се стигне до пълно одържавяване на НЗОК. Киро и Жени се пробваха многократно в различни роли в управлението на Касата и не последва нищо добро. Според мен кредитът ви на доверие свърши. По-добре не предлагайте нищо. Винаги става по-зле.
„Новата агенция за Медицински надзор всъщност ще функционира на базата на ИАМО и ИАТ. Това, което искаме да постигнем, е да създадем по-добра организация и по-добър капацитет на функционирането на тези две дейности, които като организация и функциониране са много близки една до друга, без да нарушаваме медицинската част на трансплантациите и от гледна точка на медицинския одит. В самия проект на закона са конкретизирани функциите на тази агенция.
това е правилният ход
......каза нашият PR
Никакви мнения няма да чуете! Ако искахте мнения щяхте да промените основните закони след широко обществено обсъждане, а не да ги провирате "през задния вход", под формата на преходни и заключителни разпоредби в Закона за бюджета на НЗОК.
Най-заинтересовани са пациентите , защото харчат нашите пари. Някой нас чува ли ни, пита ли ни какво искаме? И защо манипулирате анкетата на сайта ви?
Новата агенция за Медицински надзор всъщност ще функционира на базата на ИАМО и ИАТ. Това, което искаме да постигнем, е да създадем по-добра организация и по-добър капацитет на функционирането на тези две дейности, които като организация и функциониране са много близки една до друга, без да нарушаваме медицинската част на трансплантациите и от гледна точка на медицинския одит. В самия проект на закона са конкретизирани функциите на тази агенция. Отговор
Кога. На Аврамов ден. Не разбрахте ли , че Жени се крие зад гърба на Киро и премиера и си прави каквото иска