burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Диманов: Приходите в МБАЛ-Ямбол са намалели с 30% за една година

Д-р Диманов: Приходите в МБАЛ-Ямбол са намалели с 30% за една година

„Финансовото състояние на болницата не е много добро, притеснително е. Болницата е на загуба, има и просрочени задължения. Това е за период от около година, преди това лечебното заведение беше на печалба.“ Това каза пред Радио Стара Загора новият изпълнителен директор на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ Ямбол д-р Панайот Диманов.

По думите му това се отразява на всички работещи в МБАЛ-Ямбол и обстановката в болницата в момента е малко изнервена. „Вероятно колегите няма да могат да бъдат стимулирани, както трябва, но ще направим всичко възможно да им осигурим достойно заплащане. Ще се постараем да увеличим и приема на болните, който е намалял в сравнение с предните години“, каза д-р Диманов.

Припомняме, че в отговор на народни представители служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров съобщи, че общо финансовият резултат на дружеството към 31 декември 2020 г. е загуба в размер на -194 хил. лв. „Задълженията на "МБАЛ "Св. Пантелеймон"- Ямбол" АД през 2020 г. са увеличени с 537 хил. лв. спрямо 2019 г. и са в размер на 1 791 хил. лв. За финансовата 2020 г. лечебното заведение не отчита просрочени задължения. Към 30 юни 2021 г. МБАЛ "Св. Пантелеймон"-Ямбол отчита отново отрицателен финансов резултат загуба в размер -2 018 хил. лв. и общо финансов резултат загуба от -2 212 хил. лв.“, пише в отговора си министърът. Съгласно отчетните данни за първо шестмесечие на 2021 г., размерът на общите задължения на областната болница е 4 410 хил. лв. (3 916 хил. лв. за същия период на 2020 година), от които просрочените са 107 хил. лв. Близо 80% от отчетените просрочени задължения или 86 хил. лв. са задължения към доставчици на медицински изделия, като за същия период на 2020 г. няма просрочени задължения.

Д-р Диманов допълни, че е проведена акредитация на лечебното заведение, но 8-9 отделения не са били акредитирани като база за обучение. „Има освободени от работа няколко колеги, които бяха водещи в отделенията си. Това е затруднило работата на отделенията и болниците като цяло. Респективно така намаляват и приходите с около 20-30% за последната година. Недостигът на кадри е много голям, имахме надежда с акредитацията, но сега няма да могат да дойдат, заради липсата на акредитация“, допълни д-р Диманов.

Той каза още, че другата причина е в лошото състояние на материалната база. „Проектът за изграждане на нова сграда на лечебното заведение е в ход, като се очаква ремонтните дейности да приключат в края на февруари-началото на март следващата година, но спазването на срока зависи от държавното финансиране и работата на фирмата-изпълнител“, каза директорът на ямболската болница.

Припомняме, че междувременно Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ извършиха проверка на изграждането на новия болничен комплекс в лечебното заведение, която констатира несъответствие при издадената от изпълнителя на проекта фактура и стойността, определена като междинно плащане по договора.

Д-р Панайот Диманов съобщи, че към момента са обособени три COVID сектора, както и един интензивен, а пациентите с коронавирус на лечение са 51.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gcjB

User Avatar Гост 21.09.2021 11:11:45

това че приходите намаляват само с 30% , при драстично намалени разходи води до големи печалби

User Avatar Гост 20.09.2021 18:29:04

Частната болница в Ямбол и тя ли е на загуба?

Още по темата