„Изследвания от миналата година показват, че COVID-19 има най-неблагоприятни ефекти върху психичното състояние на хората. Хората, които са преболедували вируса, имат усложнения в нервно-когнитивен и психоемоционален аспект. Нараства обемът на поведенческите отклонения, като например злоупотребата с вещества.“ Това каза психологът д-р Пламен Димитров пред Bloomberg TV Bulgaria.
„В страната ни здравноосигурените не ползват психологични услуги. Имаме нужда от системна трансформация в областта на психично-здравните услуги, особено достъпа до психотерапия, допълни още д-р Димитров.
По думите му ниското ниво на ваксинация в България отразява отношението ни за цялостното разбиране за начина, по който можем да се справим с вируси, за които нямаме предварителни изследвания.
„В здравната ни култура има големи пропуски. Един от тях е липсата на системно здравно образование. С колегите ми в продължение на години сме настоявали в българското образование да има застъпени здравни предмети, за да подобрим здравната култура в страната“, каза още д-р Димитров.
Той допълни, че при хората се наблюдава недоверие и недоволство. „Когато човек има високо ниво на тревожност, той трябва да намери защитни механизми. Така отрича факти и започва да търси конспиративни теории вместо това“, коментира д-р Димитров и призова да превръщаме тревогата в търсене на решение.
Коментари по темата