"Лично аз съм негов привърженик на първия модел, предложен от министър Ананиев, тъй като той реално дава демонополизация на Касата. Разбира се, това трябва да стане по съответния начин и няма да стане бързо. Той изисква лицензиране на дружества със специална цел, поетапно излизане на определени категории лица, както е в Германия със заместващото осигуряване. Да се тръгне по пътя на Холандия, но и по техните стъпки, защото за да постигнат този модел, им отне около 10 години". Това заяви бившият подуправител на НЗОК и здравен консултант д-р Димитър Петров по време на кръглата маса „Дискусия за бъдещето на здравеопазването“.
Той отбеляза, че по втория модел има твърде много неясноти. „На мен не ми е ясно защо се дели осигуровката по вертикала, т.е. защо двама осигурители плащат по един и същ начин и за едно и също нещо. Бих го разбрал, ако единият плаща солидарно, а другия - на база личен риск. Или Касата да плаща едно, а фондовете - друго. В тази комбинация обаче е безсмислено упражнение. Вторият осигурителен стълб е привнесен от пенсионното осигуряване, а то е много по-различно от здравното“, каза д-р Петров.
Той подчерта, че е твърд привърженик на доплащането, тъй като то има много положителни ефекти. „Обаче в този модел човек стига до извода, че пациентът ще плаща пет пъти за едно и също нещо - Каса, застраховка, регламентирано доплащане, евентуално доплащане, ако лечението му е излязло по-скъпо, плюс всички доплащания, които вървят за избор на екип, такси за телевизори и т.н., които остават. Това едва ли е обществено приемливо, а дори и политически“, поясни д-р Петров.
„Има и трети модел - стегнат пакет и стимули за доброволно осигуряване. Има техники, по които това да стане“, завърши изказването си той.
Коментари по темата