burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Златанов: Хората с антитела не попадат в категорията за "зелен сертификат"

Осигурени са достатъчно бързи тестове, ще има и постоянен контрол - превантивен и последващ, каза зам.-министърът

Д-р Златанов: Хората с антитела не попадат в категорията за

"От началото на идната седмица ще вземем решение дали учениците в София да преминат на дистанционно обучение, защото столицата влиза в тези условия по заповедта на здравния министър“. Това заяви пред БНР д-р Александър Златанов, зам.-министър на здравеопазването.

По думите му, здравното министерство се е отказало от задължителност за зелен сертификат за учителите , защото министърът е поискал малка отсрочка от 15 дни, за да се подготви за тази мярка.

„Още повече, че те също около 50 на сто са ваксинирани, освен това имаме добър диалог с МОН, а и очакваме, че може да се премине в онлайн обучение. Затова и решихме да им дадем тази разумна отсрочка, защото там няма и епидемичен риск", каза д-р Златанов.

Той обяви, че 60%-70% от медиците са вече имунизирани, останалите ще се тестват, за да започнат пълноценно работа по начина, който е валиден за всички останали групи хора.

„Към работещите в социалните домове също ще бъдем безкомпромисни, защото възрастните хора са изключително рискова група“, категоричен бе заместник-министърът. В допълнение той поясни, че ако служителите в социалните домове нямат поставена ваксина (защото там ваксинираните са под 50%), те ще се тестват веднъж седмично.

Той обясни, също так, че възрастта, посочена в заповедта като изискване за зелен сертификат е 18 години, защото у нас това е приетата възраст на пълнолетие.

„Онези, които са над 18 години, ако не са със зелен сертификат, те ще трябва да си правят тестове на входа на заведения, ресторанти, фитнеси, кина, театри, те ще са безплатни за хората. Подсигурени са и тестове и за тези, които имат симптоми на болестта, но и за тези, които нямат сертификат“, каза още заместник-министърът.

Той съобщи, че бързи тестове ще бъдат осигурени със средства по европроект, също така и МЗ ще закупи количества.

Д-р Златанов бе категоричен, че по-важната стъпка е хората да се имунизират.

„Това е европейската мярка и поведение“, подчерта той.

По думите му, действително е възможно да има опашки при тестването, но хората имат избор – де се ваксинират или да се тестват нон стоп.

"Всеки има право да избере, имаме най-добрите европейски ваксини, всеки може да си спести неудобството от постоянно тестване", допълни той и обясни, че въведените мерки категорично не ограничават правото на придвижване на хората.

Зам.-министърът обясни, също така, че хората с антитела не попадат в категорията за зелен сертификат, по съвет на експертите в тази област, защото това не е сигурен метод и не се прави никъде по света.

Д-р Златанов увери, че здравните органи, както и органите на МВР и МЗХГ и общините, имат капацитета да правят проверки за влизане със зелен сертификат, но въпреки това „няма как да бъде осигурен контролиращ за всеки контролиран“. Проверките ще бъдат превантивни и последващи. Също така проверяващите могат да се позоват на член 355 от Наказателния кодекс и да сигнализират прокуратурата.

„Разчитаме и на самосъзнанието, на желанието за ваксиниране, подчерта заместник-министърът. Той бе категоричен, че здравните власти са осигурили необходимите условия и хората трябва да се възползват от възможността да се ваксинират с най-добрите европейски ваксини, на удобна за тях място, а и информацията, която се предоставя постоянно е пълна и точна. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qUTP

User Avatar 123 20.10.2021 12:23:27

При положение, че 60%-70% от медиците са вече имунизирани, останалите ще бъде необходимо да се тестват. Това означава, че към момента има 30%-40% медици, които не са ваксинирани. Като прибавим и всички останали служители, работещи в болници – медицински сестри, санитари, администрация и т.н., това означава, че този процент е доста по-висок. Друг е въпросът, че всички работещи в лечебни заведения за болнична помощ от началото на пандемията до настоящия момент категорично са се срещали с вируса в рамките на този период и са поемали ежедневно малки дози от него – съответно са придобили имунитет по естествен път или дори не са разбрали, ако са били заразени. В заповедтта е написано работодателите да допускат до работа само служителите с валидни документи за ваксинация, преболедуване или изследване по смисъла на Заповед № РД-01-733 от 27.08.2021 г. на министъра на здравеопазването. Отделно от това, ако решат да се ваксинират, то това отново отнема определен период от време, в рамките, на който те не могат да посещават работните си места. Ако работещите нямат сертификат, те трябва да се тестват с бърз антигенен тест най-малко два пъти седмично, след което да изпратят на работодателя документ с датата на тестването, резултата от тестването и подпис. Разходите за тестването задължително е необходимо да се поемат от работодателя, защото е нелогично ваксината да бъде безплатна, а тестването – платено, тъй като това е една мека форма на принуда и не кореспондира нито с правната логика, нито с икономическата. Ако настъпи отстраняване на здравни работници, поради отказ от ваксиниране, това би довело до колапс в здравната система, поради остър недостиг на служители в системата на здравеопазването.

User Avatar чукча 20.10.2021 11:36:11

Което означава, че поводът на рестрикциите НЕ е медицински, а политически - контрол и далавера!

User Avatar Ммм 20.10.2021 12:17:34

даа.

User Avatar Хората 20.10.2021 11:21:06

с антитела не са виновни, че не се разболяват.

Още от Новини