burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Иван Колчаков: 90% от леглата за COVID са заети

Д-р Иван Колчаков: 90% от леглата за COVID са заети

В нашата болница, както и в големите софийски болници и в страната, над 90% от болничните легла за COVID-19 са заети. Това заяви пред Нова jелевизия д-р Иван Колчаков, анестезиолог, реаниматор и член на ръководството в УМБАЛ „Софиямед", като обясни, че това се отнася и за реанимационни легла.

„Свободни легла няма. Всеки час даваме информация и всяко свободно легло се заема“, посочи той. По думите му, за да се освободи легло, трябва да има изписан оздравял пациент или за съжаление някой да почине.

Според него е по-добре болните да потърсят Спешна помощ, които могат да преценят дали те трябва да бъдат хоспитализирани и къде има места, а не да се водят директно в болница от техни близки.

Запитан дали десетте дни на новите мерки ще дадат резултат, д-р Колчаков посочи, че все още не сме достигнали пика на ноемврийската втора вълна на пандемията, когато имаше 5000 заболели на ден. „Но какво ще стане - следим всеки ден”, подчерта той. 

Специалистът припомни, че сме били първи в Европа по смъртност, докато сега сме на средните нива. „Безспорно има пряка връзка между коронавируса и смъртността, ако една нация е във водещи позиции в негативната класация по заболеваемост и смъртност по сърдечносъдови и онкологични заболявания“, изтъкна той. През ноември имахме период, през който смъртността беше два пъти по-голяма спрямо същия месец на предходната година, което показва, че COVID въобще не е за подценяване. От тази гледна точка трябва да се държим сериозно и отговорно. Сега плащаме цената на коледно-новогодишните купони”, категоричен бе медикът. Според д-р Колчаков когато вълната спадне, хората се отпускат. Това сумарно дава една картина на днешното негативно изражение на бройките, каза той. Д-р Колчаков подчерта, че в България на практика никога не е имало пълен локдаун. 

„COVID-19 превръща белия дроб, който е като мях, в една торба, пълна с течност“, обясни той.

Д-р Колчаков коментира и лечението на вируса, като посочи, че към момента няма открито лекарство, което да е ефективно конкретно за COVID. По думите му ефективни за предпазване от заболяването са ваксините и имунитетът след преболедуване.

Добри резултати дава препаратът Ремдесивир. По отношение на употребата на Ивермектин за лечение на вируса, той подчерта, че напоследък медикаментът е станал много популярен, но изтъкна, че е недопустимо самолечение с него от страна на гражданите. Препоръката е медикаментът да се дава в начална фаза, за да не премине в по-тежка фаза на болестта. Важно е да се следят чернодробните показатели на пациентите, разясни още той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ETBL

Още от Новини